Affiliate Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?

Affiliate Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?

Affiliate marketing nedir, nasıl yapılır?

İnternetten para kazanma yolları arasında son yıllarda popüler olan Affiliate Marketing nedir, nasıl yapılır, bu yazımızda anlattık.

Affiliate Marketing nedir

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Affiliate Marketing, internetten gelir elde etmeye başlamak için harika bir yol olabilir. Basitçe anlatmak gerekirse, başkalarının ürün ve hizmetlerini internet üzerinde kendi kanalınızdan satarak, bundan komisyon almaya verilen addır.

Affiliate Marketing ile nasıl para kazanılır?

Hala yolculuğun başında olanlar ve müşterilerinin ne tüketmek istediğini tam olarak bilmeyenler için başka üreticilerden veya firmalardan ürün satmak iyi bir yoldur. Üretici, adından da anlaşılacağı gibi ürünü geliştiren kişidir.

Bir ürünü ilişkilendirdiğinizde bu, o ürünü hedef kitlenize özel bir bağlantıyla tanıtacağınız anlamına gelir ve bu bağlantı üzerinden yaptığınız her satış için satış değeri üzerinden bir yüzde, bir komisyon alırsınız. Bu nedenle, gelir elde etmenin, gelecekteki ürünler için fikirleri test etmenin ve dijital bir işletmeye sahip olmanın mükemmel bir yoludur.

Affiliate Marketing nasıl çalışır?

Ürün ortağı olma süreci, kullandığınız platforma ve üreticiye bağlı olacaktır.  Bir ürünü seçip, bu ürün ile ilgili affiliate bağlantısı oluşturduktan sonra, bu link’i web sitenize veya herhangi bir iletişim ortamına yerleştirirsiniz. Bir kullanıcı bağlantınıza tıklar ve tanıtılan ürünün sayfasına gelir. Ürünü satın alır ve siz de satış için komisyon kazanırsınız.

Affiliate Marketing platformu seçimi sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Markanız için doğru ortaklık programlarını nasıl seçersiniz? Bir ürün bağlantınızın uygunsuz bir web sitesinde yayınlandığını düşünün. Bunun marka imajınız için neden olabileceği sorunu hayal edebiliyor musunuz? Bu tip bir sıkıntı yaşamamak için bazı temel kuralları uygulamanız gerekir.

Yalnızca güvendiğiniz ve kullandığınız ürünleri belirtin

Affiliate Marketing konusunda saydam davranın. Genel kanının aksine, müşterileriniz bu hareketinizle size daha fazla güven duyacaktır. Tutarlılığınızı koruyun; örneğin ekstrem sporlar üzerine çalışıyorsanız, örneğin bir makyaj kursu pazarlamanın bir anlamı olmadığını kabul etmiş olursunuz.

Ürünün bir sorunu çözmesi veya hedef kitlesinin ilgisini çeken bir şey sunması gerekir. Sırf komisyon yüksek diye kendiniz satın almayacağınız hiçbir şeyi satmayın. Kötü bir ürünün teklifinden zarar görecek olanın markanız ve otoriteniz olacaktır.

Bir ürünün popülaritesi ve daha önce bu ürünü satın almış olan müşteriler tarafından yapılan değerlendirmeler de hesaba katmanız gereken faktörlerdedir. Ürün, kitlenize gerçekten fayda sağlamalı, sizi takip edenlerin profiline uygun olmalıdır. Aksi takdirde, satış yapamayacağınız gibi, itibarınız da zarar görür.

Hedef kitlenize hitap eden ürünler için reklam ve satış nasıl yapılır?

İnsanların dikkatini çekmenin, dijital kanallarınız için kaliteli içerik üretmekten daha iyi bir yolu yoktur. Dijital kanallar olarak blog, YouTube, e-posta listesi, Instagram, podcast gibi mecraları kullanabilirsiniz.

İnsanlar tüm içerik platformlarında yer almadığı için farklı medya platformlarıyla çalışmak sizi daha fazla kitleye ulaştırır.

2 Saatte PayTR’lı Olun!

PayTR Sanal Pos Hızlı Başvuru : bit.ly/2SaatteSanalPos