Babalar Günü Harcamaları Bu Yıl Yüzde 126 Arttı

blank

Geliştirdiği ürün ve teknolojilerle müşterilerinin ve tüketicilerin hayatlarını kolaylaştıran ödeme şirketi PayTR’ın açıkladığı verilere göre Babalar Günü haftasında yapılan harcamalar geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 126 artarken, en çok harcama yapılan kategori ise yine teknoloji oldu.

Türk mühendislerinin geliştirdiği yenilikçi ürün ve çözümler sunan ödeme kuruluşu PayTR, Babalar Günü özelinde yapılan harcamalara ilişkin verileri açıkladı. 14-20 Haziran haftasını kapsayan verilere göre, bir önceki yıla kıyasla online alışverişlerde adet bazında yüzde 140, tutar bazında ise yüzde 126 artış görüldü. Ortalama harcama tutarının 182 TL olduğu haftada en yoğun alışveriş yapılan saat dilimleri ise 11:00-15:00 ile 20:00-23.00 arası oldu.

Teknoloji yine ilk sırada

Verilere göre en çok harcama yapılan kategori bu yıl da “teknoloji” oldu. İkinci sırada “giyim”, üçüncü sırada ise “ayakkabı” kategorileri yer aldı.

“Harcamalar artmaya devam ediyor”

PayTR Genel Müdürü Tarık Tombul, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Bu yıl Babalar Günü haftasında geçtiğimiz yıla kıyasla yine önemli artışlar yaşadık. Geçtiğimiz yıl online alışverişlerde adet bazında yüzde 94 olan artış, bu yıl yüzde 140 oldu. 2020 yılında pandeminin de etkisiyle internetten alışverişe yönelen tüketicilerin özellikle teknoloji ürünlerini tercih ettiğini gözlemlemiştik. Bu yıl da bu trendin devam ettiğini görüyoruz. Dijitalleşme artık hayatımızın odak noktasında ve tüketim alışkanlıklarımız da bu çerçevede şekilleniyor.”