2019’da Dropshipping ile Kâr Etmek Mümkün Mü?

blank

E-ticaret müthiş bir tempoyla büyümeye devam ediyor ve neredeyse tüm işletmeler dijital ticaret aracılığıyla kârını artırmayı hedefliyor. Bazı e-ticaret stratejileri zaman içerisinde diğerlerinin önüne geçerken, Dropshipping (stoksuz satış) gibi yöntemler ise eskisi kadar kârlı olmadıkları için popülerliklerini yitiriyor.

2019 yılında e-ticareti dönüştüren birçok akım öne çıkarken, geçtiğimiz yılların popüler iş modellerinden stoksuz satışın (dropshipping) verimliliği ve kar marjı sorgulanmaya başlandı. Birçok e-tüccar bu yöntemi kullanarak hâlâ kârlı operasyonlar yürütmeyi başarıyor. Özellikle Amazon’un Türkiye pazarına girip güçlenmeye başlamasıyla dropshipping eğitimleri ve Amazon üzerinde yeni iş kuranların sayısında artış olmakta. Peki siz 2019 yılında dropshipping ile para kazanmak için nelere dikkat etmelisiniz?

  • Müşteriler ana odağınız olmalı

Dropshipping yönteminin kârlı olduğu tek senaryo, e-tüccarın müşterileri ana odağına aldığında gerçekleşiyor. E-ticarete yeni atılan birçok girişimci, stoksuz satışın kolay yoldan para kazanma yöntemi olduğunu düşünüyor ancak bu gerçekle bağdaşmıyor. Aslına bakarsanız, bu yöntem online ticaret yapanları diken üstünde tutan ve bir hayli titizlik gerektiren karmaşık bir sürecin yürütülmesini gerektiriyor. Stoksuz satış iş yükünü azaltıp, ürün stoklarına ihtiyacı ortadan kaldırırken, sürece dahil olan üçüncü taraflar nedeniyle müşteri deneyimini yönetmeyi zorlaştırıyor. Öte yandan kalite kontrol, iade ve yüksek teslimat ücretleri gibi konular da dropshipping modelinin zorlukları arasında sayılabilir.

  • Olası hesap verebilirlik sorunları

Doğrusunu söylemek gerekirse dropshipping yöntemi birçoklarının varsaydığı kadar güvenli ve pürüzsüz işleyen bir model değildir. Genellikle ne müşterileriniz ne de siz, ürünleri sağlayan üretici/tedarikçi ile yüz yüze etkileşime geçmezsiniz. Bu nedenle sizin ve müşterinizin kandırılması olasıdır. Ürün stoksuz satış için iş ortaklığı yapılan tedarikçilerin, müşteri memnuniyeti sağlamayan düşük kaliteli ürünler temin ettikleri birçok senaryo yaşanmış ve hâlâ yaşanmaktadır.

Riskleri göz önünde bulundurarak, stoksuz satış operasyonunu başlatmadan önce dropshipping üzerine detaylı bir eğitim alıp, tedarikçiniz ile bağlayıcı bir anlaşma yapmanız tavsiye edilir. İhtiyaçlarınızı karşılayacak bir toptan satıcı bulmak her zaman kolay değilken, çok uygun maliyetli olmadığını da belirtmek gerek. Güvenilir doğru tedarikçiyi bulmak, stoksuz satış yöntemini başarıya ulaştıran yegâne mihenk taşlarından birisidir.

Dürüstlüğü ve verimliliği her şeyin üzerinde değerlendirin. Kimi tedarikçiler sizi daha yüksek kâr marjlarıyla ikna etmeye çalışabilirler ancak unutmayın ki müşteriler kötü ürünler teslim aldıklarında bir daha sizden alışveriş yapmayacaklardır.

  • Eve iş götürmeye hazır olun

Dropshipping metodu, yalnızca operasyonu yürüten kişilerin sürekli yeni tedarikçiler, ürünler ve etkileşim modelleri bulmak için pazar araştırması yaptığı işletmelerde kârlı olabilir. Öte yandan, müşterilere gönderilecek ürünleri bizzat görmeyeceğiniz için kalite kontrol aşaması da tamamen sizden çıkıyor. Bu noktada müşterilerinizin mağdur edilmeyeceklerinden emin olacağınız bir çalışma sistemi kurmalısınız. Bu noktada iyi bir müşteri hizmetleri operasyonuna sahip olmanız gerekmektedir.

Son olarak, dropshipping yönteminde müşterilerinizin talep ettiği ürünlerin her zaman tedarikçinizin stoklarında bulunamayacağını göz önünde bulundurmalısınız. Oysa ki stoksuz satışta müşteri taleplerini eksiksiz ve hızlı bir şekilde karşılamak başarının altın anahtarıdır. Böylesi durumlarda talebi karşılamak için alternatif planlara sahip olmalısınız. Kara Cuma, Siber Pazartesi gibi alışveriş günler, fiziksel mağazaları ve geleneksel e-ticaretleri bocalatabildiği gibi, dropshipping yöntemiyle çalışan işletmelerin de aşırı talep altında ezilmesine sebep olabilir.

Stoksuz satış hâlâ cazip bir model mi?

Tüm bu zorluklara rağmen, hâlâ birçok girişimci e-ticaret umutlarını stoksuz satış modeline bağlıyor. Bunda, dropshipping yönteminin düşük maliyetlerle e-ticarete atılmayı mümkün kılmasının rolü göz ardı edilemez. Öte yandan, niş pazarlardaki oyuncular kendi sektörlerindeki tedarik zinciri yapılarına hükmederek rekabeti domine edebilirler. Bu nedenle dropshipping’i zorlu ancak süreçte ustalaşmak isteyenler için kâr potansiyeli taşıyan bir model olarak tanımlamak yanlış olmayacaktır.

2 Saatte PayTR’lı Olun!

PayTR Sanal Pos Hızlı Başvuru : bit.ly/2SaatteSanalPos

2 Saatte Ücretsiz Sanal POS HEMEN BAŞVUR