Başarılı Bir Google AdWords Stratejisi Tasarlamak Önemli

Şirketler, AdWords’e yatırdıkları her 1 dolar için ortalama 2 dolar gelir elde ediyorlar. Bu veriler doğrudan Google’dan geliyor ve dijital pazarlama platformunun kapasitesini açıkça gözler önüne seriyor. Böylesi dramatik geri dönüşler sağlayabilen bu platformun uzmanı olmak için çok çalışmak gerekiyor, fakat ondan fayda sağlamak için mürekkebin tümünü yalamak şart değil. Birkaç basit adımla, çevrimiçi satışlarınızı artıracak bir Google Ads stratejisi ortaya koymanız mümkün.

Kampanya hedefi belirleme

Başarılı bir stratejinin ilk adımı kurgulamaktır. Belirleyeceğiniz hedefler ve görevler, e-ticaret sitenizin istediğiniz doğrultuda ilerlemesini sağlar. Bu nedenle, başlamadan önce kendinize sormanız gereken başlıca soru, Google Reklamlar (Ads) ağıyla neyi, nasıl başarmak istediğinizdir.

Google Ads için belirlemeniz gereken spesifik hedeflerden kastımız, satışlarınızı artırmak gibi soyut değil, diğer verilerden kolaylıkla ayrıştırılabilen, geriye dönük ulaşılabilir ve sayılabilir ölçeklerdir. Örneğin, platform aracılığıyla elektronik mağazanızı ziyaret eden müşterilerin sayısı, olabildiğince net ve açık bir hedeftir. AdWords kampanyanızın hedefinin; içerik, dijital pazarlama ve sosyal medya pazarlama eforlarınız için de kılavuz olması etkili sonuçlar almanızı sağlar.

AdWords’e müşteri kitlesi tanımlama

Google AdWords stratejinizin ikinci aşaması, sattığın ürün veya hizmetleri kimin satın aldığını bilmenizi gerektiriyor. Ancak artık müşterileri tanımaktan kasıt, yaşı, cinsiyeti ve medeni durumu gibi basit demografik bilgilerden ziyade, onların elektronik alışveriş tercihlerine dair net yanıtlara sahip olmak.

Müşteriniz e-ticaret alışverişlerini hep yerel sitelerden mi yapıyor yoksa global platformlardan da satın alıyor mu? İnternet alışverişi için mobil cihaz mı kullanıyor yoksa sadece bilgisayar mı? Peki, fiyatı mı yoksa kaliteyi mi umursuyor? Aklında ideal bir teslimat süresi var mı ve bu onun için ne denli büyük bir karar verme faktörü oluşturuyor? Alışveriş kampanyaları onun için ne kadar cazip? Türetebileceğiniz buna benzer sorularla, verimli şekilde müşteri kitlenizi tanımlayabilirsiniz.

Stratejinizin sağlam temellere sahip olması için müşterilerinize dair demografik verilerin yanı sıra coğrafî, psikolojik, sosyokültürel ve davranışsal verilerden de faydalanmalısınız. Ancak bu şekilde müşteri kitlenizi anlayabilir ve daha başarılı pazarlama ve yeniden pazarlama kampanyaları için, gösterdikleri satın alma alışkanlıkları üzerinden onları birbirlerinden ayırabilirsiniz. Bu konuda web sitenizin Google Analytics hesabından da faydalanabilirsiniz.

Müşteriler arama yaparken hangi anahtar kelimeleri kullanıyor?

Sıradaki adım, kampanyanızda kullanacağınız anahtar kelimeleri belirlemek. Bu konuda başarılı olabilmek için önceki adımı iyi uygulamış olmak ve müşterilerin sizden gerçekte ne beklediklerini belirlemeniz gerekir. İnternet reklamcılığında müşterilerin reklamınıza her bir tıklaması, size mâliyet olarak geri döner. İyi araştırılmamış anahtar kelimelerin kullanıldığı bir Google Ads kampanyası yatırımınızı sokağa atmak olacaktır.

Anahtar kelime araştırmasında dikkate almanız gereken ilk faktör, hedef kitlenizin arama motorlarında hangi anahtar kelimeleri aradıklarını tespit etmektir. Aksi takdirde, kampanyanız yeterince ziyaretçi çekemeyecektir. Öte yandan, sattığınız ürün veya servisle bağdaşmayan anahtar kelimelere yatırım yapmak, sitenize gelen potansiyel müşterilerin çoğunun alışveriş yapmadan sitenizi terk etmesine yol açacaktır.  Sonuç olarak, kötü anahtar kelimelere yatırım yapmak kârlılığınızı düşürür. Bu aşamada Google Adwords hesabına ek olarak web sitenizin Google Search Console hesabını da kullanabilirsiniz.

Kampanyanızla örtüşen bir açılış sayfası kullanın

Anahtar kelime araştırmasının ardından, kampanyanıza ilgi gösteren müşterilerin Google reklamınıza tıkladığında sitenizdeki hangi web sayfasına geleceğini (Landing Page) belirlemelisiniz.

Bu konuda yapılan hataların başında müşterileri kampanyadan bağımsız olarak jenerik kategori ya da bölümlere yönlendirmek oluyor. Oysa müşteri, reklamını gördüğü ve ilgilendiği ürünle ilgili daha fazlasını görmeyi umuyor olabilir. Bu yanlış uygulama, dönüşüm sayısını sınırlayacağı gibi, Google’a yapacağınız reklam yatırımının geri dönüşünü de baltalar.

Karşılama sayfanız kampanyanızla örtüşmeli, kullanıcı dostu olmalı ve satın alma güdüsünü devreye sokacak şekilde müşterinize katma değer sağlamalıdır. Bu sayfanın işlevsel olması ise her şeyden öncelikli. Örneğin, mobil müşterileri hedefleyen bir kampanya yürütüyorsanız, karşılama sayfasının mobil cihazlar için optimize edilmiş olması gereklidir. Bu özenle oluşturduğunuz sayfaları sosyal medyada da paylaşarak dönüşüm oranlarınızı arttırabilirsiniz..

En iyi kampanya için sonuçları ölçün ve Google reklamlarını optimize edin

Başarılı bir AdWords kampanyasının son ve belki de en can alıcı püf noktası, dijital reklam kampanyalarının billboard vb. geleneksel muadillerinden farklı olarak dinamik bir yapıya sahip olduklarının farkına varmaktır. İnce eleyip sık dokuyarak hazırladığınız kampanyaların performansını anlık olarak ölçebilir ve süreç ilerledikçe, hataları düzeltebilirsiniz. Bu ölçüm ve iyileştirme sürecini sürekliliğini sağladığınızdaysa, doğru kombinasyonların üzerine oynayarak, erişim rakamlarınızı artırabilirsiniz. Gösterim başına maliyet ya da tıklama başına maliyet seçeneklerinden uygun olanı seçip seçmediğinizi tekrar gözden geçirebilirsiniz. İsterseniz, akıllı teklif özelliği sayesinde her bir anahtar kelime için potansiyel Google Adwords reklamınıza otomatik teklif alabilirsiniz. Google AdWords reklamlarında kampanya optimizasyonu için etkileşim, tıklama, dönüşüm oranı ve ROI gibi başlıca ölçülebilir metriklere odaklanmalısınız.

Google AdWords içerisinde e-ticaret siteleri için özel olarak geliştirilmiş ve kampanyaların başarısına doğrudan etki yapan iki strateji öne çıkıyor: Ürün odaklı segmentasyon ve satın alma dürtüsünü tetikleyen geri sayımlar.

  • Ürün odaklı pazarlama:

    Bu strateji, ürünleri ayrı ayrı pazarlama üzerine kuruludur ve spesifik ürünlerin pazarlanmasında daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlar. Çoğu e-ticaret sitesi sayısız üründen oluşan geniş kataloglara sahiptir ancak bazen kimi ürünlere özel ilgi gösterilmesi gerekir. Bu ürünler yeni, sezonluk ya da en büyük kâr marjına sahip olanlar şeklinde kategorize edilebilir. Google Ads, bu tarz kampanyaların yürütülmesi için her bir ürüne ayrı bir kimlik (ID) atanmasını mümkün kılar.

  • Geri sayım:

    Bir diğer etkili Google AdWords stratejisi olan geri sayım, özellikle Kara Cuma, Siber Pazartesi gibi özel alışveriş günlerinde müşterilere acele hissi vererek, satın alma kararını daha hızlı nihayete erdirmelerinde rol oynar. Google AdWords’te reklamlara geri sayım eklemek mümkün ve bunun dönüşüm sayısına etkisi inanılmaz! Bu fenomenin ardında ise müşterilerin aceleye getirildiklerinde hızlı karar vermeye zorunlu hissetmeleri ve dolayısıyla mantıksız kararlar alabilmeleri yatıyor.

Özetle Adwords Stratejisi Geliştirmek

E-ticaret siteleri için sonsuz sayıda AdWords stratejisi geliştirmek mümkün. Gerçek zamanlı güncellemeler, dinamik reklam modeli ve diğer tekniklerin de etkili oldukları bilinmektedir. Ancak hangi stratejiyi uygularsanız uygulayın, yukarıdaki adımları titizlikle takip ettiğiniz takdirde, işe yaraması işten bile değil. Asla unutmamanız gereken şey ise Google AdWords ile satışlarınızı gerçekten ciddi oranda artırabileceğinizdir. Buna ek olarak arama sonucu, web site veya youtube reklamları vererek marka bilinirliğinizi de oldukça güçlendirebilirsiniz. Öyleyse, ilk kampanyanızı başlatmak için daha neyi bekliyorsunuz?

2 Saatte PayTR’lı Olun!

PayTR Sanal Pos Hızlı Başvuru : bit.ly/2SaatteSanalPos