Online Alışveriş (E-ticaret) Sitesi Kurmak İstiyorum

Online Alışveriş (E-ticaret) Sitesi Kurmak İstiyorum

E-ticaret dünyasına giriş yapmak istiyorsanız, önünüzde online bir satış sitesi açmak, hazır satış çözümleri ya da pazar yeri kullanmak gibi seçenekler var. Bunlardan online alışveriş sitesi kurmak hakkındaki adımları sizinle paylaşıyoruz.

İnternetten satış yapabilmenin en yaygın yollarından birisi kendinize ait bir alışveriş sitesi kurmaktır. Markanızın adını taşıyan bir alan adı, marka itibarınızı artırırken, müşterileriniz için de tek ve doğru bir adres olacaktır.

Alışveriş sitesi kurmak için neler gerekir?

Bir e-ticaret sitesi kurmak için öncelikle alan adınızı belirlemeniz, satın almanız gerekir.

Alan adlarında .com ya da .com.tr uzantılı bir alan adını tavsiye ederiz, zira .com uzantısı tüm dünyada tek bir adres olmanızı sağlar, markanıza daha uluslararası bir görünüm kazandırır. .com alan adını kullanacaksanız dahi, .com.tr uzantılı alan adını da almanızı ve .com’a yönlendirmeniz iyi olacaktır. Ancak .com.tr için marka tescil başvurunuzun olması gerekmektedir. Daha sonra hukuki problemlerle karşılaşmamak için marka tescil başvurunuzu yaparak .com.tr alan adını alabilir ve online satış sitesi açabilirsiniz.

Alışveriş sitesi kurmanın maliyeti nedir?

Bir online satış sitesi açmak için yukarıda da belirttiğimiz üzere birden çok senaryo vardır.

Ücretsiz web sitesi hazırlama araçları kullanırsanız, ödeme sistemi ve hosting (barındırma) dışında bir maliyetiniz olmayacaktır. Örneğin WordPress ve Woocommerce eklentisi kullanarak ücretsiz alışveriş sitesi hazırlamanın en popüler yöntemlerinden birini gerçekleştirmiş olursunuz.

Barındırma için maliyet ise kullandığınız kapasiteye göre değişir, ancak basit bir e-ticaret sitesi için hosting masrafı ayda birkaç yüz TL’yi geçmeyecektir. Hosting depolama alanı ürün sayınızla doğru orantılı artar, çok ziyaret edilen bir alışveriş sitesi ise bant genişliğini hızla bitirir ve ek bant genişliğine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunlar da maliyet kalemlerini artıran durumlardır.

Hazır alışveriş sitesi yazılımı satın aldığınızda, 800 TL’den başlayan fiyatlarla basit çözümler alabilirsiniz. Kapsamlı bir site içinse bu maliyet birkaç bin TL’den başlayarak on binlerce TL’ye kadar çıkabilecektir.

Kendi tasarımınızı ve web sitesi programlamasını yaptırdığınız durumda, bu hizmeti verecek kuruluşun yapacağı ücretlendirme de maliyete dahil olacaktır. En maliyetli seçenek bu olacaktır, zira binlerce hatta on binlerce TL harcamanız gerekebilir.

Bir online satış sitesi kurmadan önce bu hizmetleri alacağınız yeri belirlemeniz ve satışların olmadığı ya da düşük olduğu dönemi hesaplayarak, açılış sermayenizi buna göre belirlemenizi tavsiye ederiz.

E-ticaret sitesi altyapısı nasıl kurulur?

İkinci aşama, internetten ürün ve hizmet satabileceğiniz e-ticaret sitenizin nerede barındırılacağıdır. Bunun için uygun hosting çözümünüzü de belirlemeli ve satın almalısınız.

Üçüncü aşamada, web sitenizin nasıl bir altyapıya sahip olacağını seçmelisiniz. Kendi tasarlayacağınız bir web sitesi kullanabileceğiniz gibi, hazır e-ticaret yazılımlarından satın alarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun seçimini ihityaç duyacağınız özellikler, satış hacmi ve ürün sayısı belirleyecektir.

Online alışveriş için hazır yazılım ve çözümler

Hazır e-ticaret yazılım paketleri size çeşitli modüller ile farklı özellikler sunar. Örneğin ürün sayfalarınıza video ekleyebileceğiniz, ürün karşılaştırması yapılabilen, yarım kalan alışveriş sepetleri için e-posta gönderimi yaparak alışveriş dönüşüm oranını artırabileceğiniz modüller, geniş kapsamlı bir alışveriş sitesi için önemlidir.

Az sayıda ürün satmayı planlıyor ve ürün sayınızın orta ya da uzun vadede değişmeyeceğini düşünüyorsanız, varsa web sitenize hazır sayfalar ekleyip, ödeme modülünü entegre ederek de etkili bir çözüm oluşturabilirsiniz.

Ayrıca Shopify, Wix, Bigcommerce ya da WordPress web sitelerine kolayca entegre edilen Woocommerce gibi sistemler de alışveriş sitenizi kolayca oluşturabilmenizi sağlar. Bunların bir kısmı aylık ücret ve satış üzerinden komisyon ödeyerek kullanabileceğiniz sistemlerdir. Woocommerce gibi seçenekler ise bir kez yazılımı satın aldığınızda başka ödemeye ihtiyaç duymazlar.

Alışveriş sitenizi kurduktan sonra geriye belki de en önemli aşama olan ödeme alma kısmı kalıyor.

Nasıl ödeme alırım?

Bu sorunun yanıtı önem taşıyor çünkü ödemelerinizin pratik ve güvenli bir şekilde yapılması tüketicilerin sizden alışveriş yapma olasılığını kuvvetlendirir. Ödemeleri hızlı alabilmek, olası dolandırıcılık işlemlerinin kurbanı olmamak ise sizi talihsiz durumlardan korur.

Bunun için PayTR’nin Sanal Pos çözümü hem yukarıda saydığımız alışveriş sitesi kurma seçenekleri ile uyumlu, güvenli (Güvenlik sayfamızı buradan okuyabilirsiniz) ve hızlı bir şekilde ödeme almanızı sağlar.

PayTR’nin desteklediği ödeme yöntemleri, size ülkemizdeki her ödeme yönteminin kapısını aralarken, entegrasyon detaylarına ise buradan ulaşabilirsiniz.

2 Saatte PayTR’lı Olun!

PayTR Sanal Pos Hızlı Başvuru : bit.ly/2SaatteSanalPos