Sevgililer Gününde Satışları Artıracak 18 Pazarlama Fikri

blank

Sevgililer Günü için pazarlama fikirleri ve stratejileri belirleyerek bu özel günde satışlarınızı artırabilirsiniz. Sevgililer Günü, yılın en özel zamanlarından biridir. Bu özel zamanda insanlar partnerlerini mutlu etmek için çeşitli hediyeler alır.

E-ticaret firması ve mağaza sahipleri, Sevgililer Günü için pazarlama fikirleri ve stratejileri belirleyerek daha fazla kişiye ulaşabilir. Özellikle e-ticaret yapanlar, dijital dünyanın pek çok avantajından yararlanabilir. 

Sosyal medya, arama motorları en sık kullanılan dijital pazarlama alanlarındandır. Görsel ve yazılı içerikler üzerinden markanın ya da ürünlerin tanıtımı yapılabilir. Ancak yeni nesil pazarlama trendleri artık ürün odaklılığından çıkarak müşteri ile bağ kurmayı gerektirir. 

Dijital pazarlamada her ne kadar hedef ürün satışı olsa da bunu sağlamanın yolu katıksız reklam değildir. Müşterilerle bağ kuran yazılar, kullanıcıya tavsiyeler veren videolar etkili olabilir. Dijital pazarlama çok ayaklı bir sistem olduğu için her zaman uzman kişiler tarafından yönetilmelidir.

Sosyal medya uzmanı, içerik editörü, web tasarım uzmanı olarak görev yapan kişilerden destek alabilirsiniz. Bu sayede çalışmalarınız daha profesyonel bir yapıya kavuşur. 

Sevgililer Gününde Uygulayabileceğiniz Pazarlama Fikirleri

Sevgililer Günü için pazarlama fikirleri arasında çok fazla seçenek vardır. Dijital pazarlamanın farklı ayaklarını bir arada kullanmak size fayda sağlar. Reklamlar, sosyal medya ya da diğer araçlar ile etkileşim ve satış elde edebilirsiniz. Etkileşimlere doğru şekilde cevap vererek de satış oranını artırabilirsiniz. 

1- Google Ads Reklamları

Google Ads, kullanabileceğiniz etkili iletişim kanallarından biridir. Google Ads üzerinden reklam vererek satışlarınızı istediğiniz noktaya getirebilirsiniz. Google Ads üzerinden reklam vermek için önce hangi anahtar kelimeleri kullanacağınızı belirlemelisiniz. 

Sevgililer Günü için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Sevgililer Günü hediyeleri
 • Sevgililer Günü indirimleri
 • Sevgililer Günü hediye seçenekleri
 • Sevgiliye hediye
 • Sevgililer Günü hediyesi erkek
 • Sevgililer Günü hediyesi kadın

Yukarıdaki anahtar kelimeler üzerinden reklam vererek daha geniş bir kitleyi sitenize çekebilirsiniz. Sitenizin yanı sıra online pazar yerlerindeki sayfalarınız için de reklam verebilirsiniz. 

Reklamlarınızı kendi belirlediğiniz bir bütçe üzerinden verebilirsiniz. Reklam bütçeniz ne kadar yüksekse o kadar fazla etkileşim elde edersiniz. Google üzerinden verdiğiniz reklamlarda tıklanma başına ücret ödersiniz. 

Sevgililer Günü için hediye arayışında olan kişiler Google’da arama yapar. Örneğin, Sevgililer Günü indirimleri kelimesinden reklam verdiyseniz kullanıcılar bu aramayı yaptıklarında sizin reklamınızı görür. Bu nedenle 14 Şubat’a yakın tarihlerde reklamlarınızı yayınlamaya başlamanızda fayda vardır. 

2- İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, satışlarını artırmak isteyenler için önemli bir detaydır. İçerik pazarlamasında görseller, videolar ve yazılar kullanılır. E-ticaret sitenizde ürünlere ilişkin detaylı açıklamalar yer almalıdır. Bu sayede ürünleri satın almak isteyen kişiler kapsamlı bir bilgiye sahip olur.

İçerik pazarlamasında blog yazıları da önemli bir yere sahiptir. Sevgililer Günü yaklaşırken yapacağınız blog yazısı paylaşımları, etkileşim almanızı kolaylaştırır. Şu tarz yazılarla Sevgililer Günü’nde daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz:

 • Sevgililer Günü’nde hediye seçimi nasıl yapılır?
 • Sevgililer Günü’ne özel hediye fikirleri
 • Sevgililer Günü’nde erkeğe ne alınır?
 • Sevgililer Günü’nde kadına ne alınır?

Blog yazılarının yanı sıra bu tarz içerikler için video da oluşturabilirsiniz. Yeni oluşturduğunuz sayfalar için Google’da reklam vererek daha çok kişiye ulaşma şansınızı artırabilirsiniz. 

3- Kesintisiz İletişim

Sevgililer Günü gibi zamanlarda potansiyel müşterilerin sizlere kolayca ulaşabilmesi de önemlidir. Bunun için e-ticaret siteniz üzerinde alternatif iletişim kanalları oluşturmalısınız. Whatsapp destek hattı, insanların size en kolay şekilde ulaşmasını sağlayacak olan seçenektir. 

Canlı destek hatlarını kullanma şansınız da vardır. Canlı destek hatlarından gelen sorulara anında cevap vererek iletişim sürecini daha kolay hale getirebilirsiniz. İletişim formları, bize ulaşın sayfaları sayfanızda bulunması gerekenler arasındadır. Aynı zamanda adres ve telefon bilgilerinin de sayfada yer alması gerekir. Müşteri danışma hattı kurarak daha profesyonel bir alışveriş deneyimi sunabilirsiniz. 

4- Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya reklamları ile müşteri potansiyelini ciddi anlamda arttırmak mümkündür. Bunun için ilk önce aktif olarak kullandığınız işletme hesaplarınızın olması gerekir. Facebook, Instagram, Pinterest gibi kanallar üzerinden reklamlarınızı verebilirsiniz.

Sosyal medya reklamları hikâye, gönderi, video gibi farklı seçenekler vardır. Farklı reklam türlerinin her birini etkin şekilde kullanarak verimli bir reklam sürecinin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Reklamlarınızda kullanacağınız gönderileri ve videoları profesyonel bir şekilde hazırlamaya dikkat etmelisiniz. 

5- Online Pazar Yeri Satışları

E-ticaret sitesi sahipleri, online pazar yerlerinde de satış yapmalıdır. Bu sayede daha geniş bir kesimden müşteriye ulaşmak mümkün olur. Trendyol, Hepsiburada, N11 gibi online pazar yerleri belirli bir komisyon karşılığında e-ticaret firmalarına ürünlerini sergileme olanağı sunar. 

Online pazar yerleri, popülerlikleri sayesinde güven sağlamayı başarır. Bu nedenle birçok kişi bilmedikleri bir siteden alışveriş yapmak yerine online pazar yerlerini tercih eder. Üstelik bu siteler güvenli alışveriş noktasında avantajlı olarak değerlendirilir.

Sevgililer Günü gibi zamanlarda online pazar yerlerinin satışları ciddi anlamda artar. Mobil uygulama ile kolay sipariş verme olanakları sayesinde birçok kişi sevgilisine bu platformu kullanarak hediye alır. Siz de e-ticaret satışlarınızı farklı platformlara taşıyarak avantaj elde edebilirsiniz. 

6- Özel Hediye Paketleri

Özel hediye paketleri, Sevgililer Günü için iyi bir pazarlama taktiğidir. Sevgililer Günü için müşterilerinize hediye paketi seçenekleri sunabilirsiniz. Paket ambalaj kaplarının yanı sıra özel kutular da tasarlayabilirsiniz. Bu ambalajların bazılarını yüksek tutarlı siparişlerde hediye olarak bedava verebilirsiniz. Düşük tutarlı siparişlerde ise belirli bir ücret karşılığında hediye paketlerini satışa sunabilirsiniz. 

Daha kişiselleştirilmiş hediye paketleri tasarlama şansınız da vardır. Kişiselleştirilmiş paketlere özlü sözler yazabilirsiniz. Bunun yanı sıra kişilerin isimleri de paketlerde yer alabilir. Paketlerde özellikle kırmızı renk tercih edilir. Ayıcık, kalp ve çiçek desenleri kullanılabilir. Kutuların içerisine gül yaprakları ve farklı renkte kurumuş yapraklar serpilebilir. 

7- Aynı Gün Kargo Hizmeti

Aynı gün kargo hizmeti, her şehir için mümkün olmayabilir. Ancak kargo firmalarıyla anlaşarak hangi şehirlerde bu hizmeti sunabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu sayede verilen siparişleri aynı gün sahiplerine ulaştırabilirsiniz. Ancak böyle bir günde sipariş yoğunluğu fazla olduğu için kargo süreçlerinde aksamalar yaşanması normaldir. 

Aynı gün kargo hizmeti özellikle son anda hediye almayı aklına getirenlerin işine yarar. Bu sayede insanlar sevgilileri ile sorun yaşamaktan kurtulur. Aynı gün kargo hizmetinde aksaklık yaşanmaması için güvenilir bir kargo firmasıyla çalışmakta fayda vardır. 

8- Sevgililer Gününe Özel Kampanya

Sevgililer Günü’ne özel kampanya seçenekleri düzenleyerek satışlarınızı artırabilirsiniz. Sevgililer Günü’ne özel indirimler ya da hediye kampanyaları düzenleyebilirsiniz. İndirimler sayesinde daha fazla kişiye istediği hediyeyi satın alma fırsatı sunabilirsiniz. 

İndirim oranlarını ürünlerin maliyetine, kargo giderine göre belirleyebilirsiniz. Toplam maliyetlerinizin tamamını göz önünde bulundurarak fiyat belirlemenizde fayda vardır. Eğer sizin zararınıza olacak bir fiyat belirlerseniz yaptığınız indirimin hiçbir anlamı olmaz. 

Sevgililer Günü’ne özel kampanyalarda hediye de verebilirsiniz. Hediye olarak anahtarlık, kupa, peluş oyuncak, kalem gibi farklı seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra satışa sunduğunuz ürüne göre de bir hediye belirleyebilirsiniz. 

Sevgililer Günü’ne özel kampanyaları hem Google hem de sosyal medya reklamları ile hedef kitlenize duyurmalısınız. Bu duyuruları Sevgililer Günü’ne birkaç hafta kala yapmaya başlayabilirsiniz. 

9- Kargo Bedava Hizmeti

Kargo bedava kampanyaları ile Sevgililer Günü’nde hediye almayı daha avantajlı hale getirebilirsiniz. Sevgililer Günü’nde belirli bir tutarın üzerinde kargo bedava kampanyası düzenleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra kargo firmaları ile yaptığınız anlaşmalara göre her ürün için ücretsiz kargo hizmeti sunabilirsiniz. 

Kargo bedava kampanyaları daha fazla kişiye ulaşmanız için avantajlıdır. Ekstra bir kargo ücreti ödenmeyeceği için maliyetlerinizi göz önünde bulundurarak fiyat belirlemesi yapmalısınız. Kargo, müşteri tarafından ödenmediği için sizin tarafınızda ödeme yapılması gerekir. 

Kargo ücreti almadığınız takdirde maliyetlerinizde bir artış söz konusu ise bunu ürün fiyatına yansıtabilirsiniz. Ancak çok yüksek bir fiyat belirlemek rekabet gücünüzü azaltabilir. Bu nedenle ortalamanın üzerinde bir fiyat belirlememeye dikkat etmelisiniz. 

10- Özel Banner Çalışması

Özel banner çalışması ile e-ticaret sitenize daha fazla kişiyi çekme şansınız olur. Bannerları hem kendi sitenizde hem de reklam olarak yayımlayabilirsiniz. Banner reklamlarınızda; kampanyalarınızı, indirimlerinizi ve özel ürün seçeneklerinizi duyurabilirsiniz. Banner hazırlarken şu detaylara dikkat etmelisiniz:

 • Hazırladığınız bannerların renkleriyle, yazı puntolarıyla, tasarımıyla ilgi çekici olması gerekir.
 • Bannerlarda çok fazla yazı olmamalıdır. Yani iletmek istediğiniz mesajı net bir şekilde belirtmelisiniz.
 • Tek bir mesaja odaklanmalısınız. Aynı anda farklı mesajlar vermek kafa karıştırıcı olabilir.
 • Reklamlarınızı yayına almadan önce gerekli testleri yapmalısınız. 
 • Bannerları hazırlarken standart banner boyutlarına dikkat etmelisiniz. 
 • Google Ads için reklam hazırlayacaksanız ona uygun boyutları kullanmalısınız. 
 • Bannerlarınızı profesyonel bir şekilde hazırlamaya dikkat etmelisiniz. 

11- Sevgililer Günü Temalı E-Posta Gönderimi

Sevgililer Günü temalı e-posta gönderimi ile potansiyel müşterilerinizin dikkatini daha kolay bir biçimde çekebilirsiniz. Burada yeniden pazarlama taktiğini de kullanabilirsiniz.

Sitenize giren ziyaretçilere anında indirim e-postaları gönderebilir ve kampanyalardan haberdar edebilirsiniz. Sevgililer Günü’ne yakın zamanlarda göndereceğiniz maillerde etkileyici görseller, yazılar kullanabilirsiniz. Özel tasarım programları kullanarak e-posta tasarımları yapabilirsiniz. 

Tasarımlarınız için profesyonel bir tasarımcıdan destek de alabilirsiniz. Tasarımlarınız sırasında karmaşık yazılardan ve görsellerden kaçınmalısınız. Sade ve anlaşılır şekilde mesajınızı vererek etkileşim sağlamanız mümkündür. E-postada kullandığınız ifadelere de dikkat etmelisiniz. 

Tema renkleri de bu noktada önemlidir. Kırmızı, beyaz renkler; gül desenleri ve Sevgililer Günü çağrışımı yapan farklı desenler kullanabilirsiniz. 

12- Sevgililer Günü’ne Özel Sosyal Medya Paylaşımları

Sevgililer Günü’ne özel sosyal medya paylaşımları yapabilirsiniz. Sosyal medyayı sadece bir platform üzerinden değil farklı platformlar üzerinden kullanmalısınız. Instagram başta olmak üzere diğer sosyal medya platformlarını da kullanabilirsiniz. 

Sosyal medya paylaşımlarını sadece gönderi olarak değil reels, hikaye, video olarak da planlamalısınız. Bunun yanı sıra her platformun kendine özgü paylaşım seçeneklerini de kullanmanızda fayda vardır. 

Sevgililer Günü yılın en özel zamanı olduğu için paylaşımlarınıza 2 ya da 3 hafta önceden başlamanızda fayda vardır. Paylaşım planlarınızı önceden yapmalısınız. Tüm tasarım hazırlıklarını yaklaşık bir ay önce bitirip her gün için paylaşımlarınızı otomatik olarak yapabilirsiniz. Çeşitli tasarım programları üzerinden otomatik olarak paylaşımlarınızın yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. 

13- Sadık Müşterilere Özel İndirimler Uygulayın

Sadık müşterilere özel indirimler uygulamak, onlara verebileceğiniz bir hediye niteliğindedir. Sürekli sitenizden alışveriş yapan müşterilerinize özel indirimler düzenlemek satışlarınızı artırma noktasında fayda sağlar. Bunun için e-ticaret sitesinden alışveriş yapanlara ilişkin istatistikleri inceleyebilirsiniz. Böylece en çok siparişin kimden geldiğini görebilirsiniz. 

İndirim tutarlarını ürün maliyetlerine göre belirleyebilirsiniz. Ürün maliyetlerinizi hesapladıktan sonra sizi zarara uğratmayacak şekilde indirimlerinizi planlayarak müşterilerinize duyurabilirsiniz. E-posta pazarlama, sms pazarlama gibi farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Müşterilerinize indirimlerden yararlanmaları için kod gönderebilirsiniz. 

İndirimleri sipariş onayından sonra da tanımlama şansınız vardır. Sipariş veren müşterilerinize kod vererek bu kodla ne kadar indirimden yararlanabileceklerine ilişkin SMS, e-posta bildirim gönderebilirsiniz. Böylece sadık müşterilerinizin sadakati daha da artar. 

14- Sevgililer Günü’ne Özel Set Ürün Sunumu

Sevgililer Günü’ne özel set ürün sunumu hazırlayabilirsiniz. Özel setlerin içerisinde pek çok ürün yer alabilir. Bu ürünleri şöyle sıralamak mümkündür:

 • Balon, yazı, tavan süsü gibi farklı malzemelerden oluşan süsleme ürünleri
 • Peluş, kupa, mum gibi ürünlerden oluşan setler
 • Çikolata, kahve, kupa gibi ürünlerin yer aldığı sepetler
 • Kolye ve çiçek setleri
 • Termos, defter, mum setleri
 • Kalem ve defter setleri
 • Cüzdan, tespih ve kemer setleri
 • Bileklik ve saat setleri
 • Fincan, cezve, çiçek setleri

Setler arasında hem kadınlara hem de erkeklere hitap eden seçenekler yer almalıdır. Bu sayede geniş bir kitlenin beklentilerine uygun seçenekler sunulur. Sevgililer Günü’ne özel setleri, Google reklamları ile hedef kitlenize duyurabilirsiniz. 

15- Influencer Pazarlamasıyla Fark Yaratın

Influencer pazarlamasıyla fark yaratmak da bu süreçte tercih edebileceğiniz mantıklı yöntemlerden biridir. Yapmanız gereken hedef kitlenizin takip ettiği influencerlar ile anlaşmaktır. Bu influencerlar sizden aldıkları ürünleri sosyal medya hesaplarında paylaşır. Anlaşmanıza göre paylaşımlar, hikâyelerde veya reelslarda yapılabilir. Kaç paylaşım yapılacağını ve ne kadar süreli yapılacağını da anlaşmanıza göre belirleyebilirsiniz.

Influencer seçiminde gerekli özeni göstermeniz son derece önemlidir. Hedef kitlenizin yakından takip ettiği influencerlar ile anlaşmanızda fayda vardır. Yanlış influencer seçimi satışlarınızın düşmesine neden olabilir. 

Influencerlar makro ve mikro gibi farklı şekillerde sınıflandırılır. Takipçi sayısı arttıkça influencerların talep ettiği ücret de artar. Bu nedenle bütçenize uygun bir seçim yapmalısınız. Anlaşmalarınızı resmi sözleşme düzenleyerek yaptığınız takdirde yasal anlamda herhangi bir sorun yaşamadan influencer pazarlamasının avantajlarından yararlanabilirsiniz. 

16- SMS Pazarlamasında Farklı Olun

SMS pazarlama ile müşterilerinizi kampanyalarınızdan haberdar edebilirsiniz. Sevgililer Günü’ne az bir zaman kala kampanya duyuruları yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra indirimleri vurgulayan SMS’ler de atabilirsiniz. 

SMS promosyonları özellikle Sevgililer Günü gibi kısa süreli promosyon dönemleri için avantajlıdır. Doğru zamanda göndereceğiniz SMS sayesinde insanlar, e-ticaret sitenizden alışveriş yapmaya karar verebilir. 

SMS ile sadık ya da yeni müşterilerinize özel teklifler de oluşturabilirsiniz. SMS pazarlama uygun maliyetli olması yönüyle avantajlıdır. Ancak bu pazarlama türünden yararlanırken bazı detayları atlamamak gerekir. Sürekli SMS atmak yerine belirli aralıklarla gönderim yaparak müşterilerinizin daha kolay ilgisini çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra müşterilerin de size SMS atmasına imkân vererek daha iyi neticeler elde edebilirsiniz.

17- Sevgililer Gününe Özel Çekiliş Oluşturun

Sevgililer Günü’ne özel çekilişler oluşturmak satış başarısını olumlu yönde etkileyebilir. Sevgililer Günü yaklaşırken özel hediyeler için kampanyalar yapabilirsiniz. Çekilişlerde belirlediğiniz sayıda kişiye sattığınız ürünleri ücretsiz olarak verebilirsiniz. İnsanlar sırf çekilişe katılmak için firmanızın sitesini ziyaret edebilir, bu sayede sonraki alışverişlerinde de sizi tercih ederler. 

18- Sevgililer Günü’ne Özel Landing Page Oluşturun

Sevgililer Günü’ne özel landing page sayfaları oluşturmak kampanyanızı duyurmak için etkili bir yoldur. Landing page sayfaları ile açılış ekranında duyurularınızı yapabilirsiniz. İndirim ve kampanya duyuruları ile daha fazla müşteriye ulaşma şansınız olur. Landing page sayfaları marka bilinirliğini arttırma açısından faydalıdır. 

Sevgililer Günü için pazarlama fikirlerinin her birinden belirli ölçülerde yararlanmak gerekir. Bunun için profesyonel destek almakta fayda vardır. Böylece cironuzu istediğiniz seviyeye ulaştırmanız daha kolay olur. 

Sıkça Sorulan Sorular

Sevgililer Günü için hangi pazarlama yöntemleri kullanılmalı?

Sevgililer Günü için Google Ads, sosyal medya, e-posta gibi pazarlama araçlarını kullanabilirsiniz. 

Sevgililer Günü için e-posta pazarlama kullanılır mı?

Sevgililer Günü için e-posta pazarlama kullanılır. Kampanyanızı ve indirimlerinizi e-posta ile duyurabilirsiniz. 

Sevgililer Günü sosyal medya pazarlama nasıl yapılır?

Sevgililer Günü için sosyal medya pazarlamasında post, reels, hikâye gibi araçlar kullanılabilir. 

Sevgililer Günü için banner hazırlarken nelere dikkat etmeli?

Sevgililer Günü için banner hazırlarken mesajınızı net ve anlaşılır şekilde ifade etmeye dikkat etmelisiniz. 

Sevgililer Günü e-posta pazarlamasında nelere dikkat edilmeli?

Sevgililer Günü e-posta pazarlamasında ilgi çekici gönderiler oluşturmaya dikkat etmelisiniz.