Yapay Zeka, E-Ticareti Nasıl Değiştiriyor?

E-ticaret alanında pazarlama, yapay zekayla birlikte yeni bir boyuta taşınıyor. Salesforce analistlerine göre pazarlamacıların yüzde 57’si hâlihazırda bu teknolojiden faydalanıyor. Pazarlamacılar kullanıcılarla iletişimde yapay zekanın zorunlu bir enstrümana dönüştüğü görüşünü paylaşıyor.

Sattığınız ürünlerin fiyatında yapacağınız bir değişikliğin talebe yapacağı etkiyi çabucak ölçmek ister miydiniz? Bunun için bir regresyon modeli oluşturmanız gerekir. Eskiden pazarlamacılar bunu Excel kullanarak bizzat yapıyordu ve tamamlanması saatler sürüyordu. Günümüzde ise yapay zeka sayesinde dakikalar, hatta saniyeler içerisinde bu modeli oluşturmak mümkün. Bu model, ayrıca belli dönemlerde talebin artmasına sebep olan faktörlerin de saptanmasını mümkün kılıyor.

Yapay zeka ve onun sürekli kendini geliştirmesini sağlayan makine öğrenimi yöntemi, artık regresyon modeli oluşturmak gibi basit durumları aşmış durumda. Bu sayede kullanıcıların henüz ortaya çıkmayan ihtiyaçlarını bile öngörebiliyor. Bir kozmetik markası olan Shiseido’nun BareMinerals Made-2-Fit isimli mobil uygulaması buna örnek olarak gösterilebilir. Uygulama, kullanıcının ten rengi ve yılın belli mevsimlerine göre ürünler öneriyor. Uygulamadan gelen veriler kılavuz niteliğinde ipuçları sağlıyor. Markanın kullanıcılara hangi reklamları göstermesi gerektiği ve müşterinin gelecekte hangi ürünü tercih edebileceğini gösteriyor.

3B Fotoğraflar Dönüşüm Oranını Artırıyor

Yapay zeka ve makine öğreniminin e-ticaretteki pratik uygulama şekillerine bir diğer örnek de ECOM EXPO 19’da sergilenen Cappasity. Bu araç, e-ticaret sitelerini ziyaret eden müşterilerin, alışveriş sepetlerine ekledikleri ürünlerin üç boyutlu (3D/3B) görsellerini inceleme şeklinden yola çıkarak öngörüde bulunuyor. Satın almayı gerçekten tamamlayıp tamamlamayacaklarını tahmin edebiliyor.

3B görseller, müşterilerin ürünleri tıpkı fiziksel mağazalardaki gibi en ince detayına kadar incelemesine olanak tanıyor. Araştırmalar, 3B görsellerin dönüşüm oranını yüzde 30’a kadar artırdığı ve iade taleplerini önemli ölçüde azalttığı yönünde sonuçlar veriyor. Bu fotoğraflar, ürünlerin her açıdan dijital kameralarla fotoğraflanması ve sonrasında ilgili programlar aracılığıyla dakikalar içerisinde üçüncü boyuta taşınmasıyla oluşturuluyor. Bu multimedyalar aynı zamanda artırılmış ve sanal gerçeklikte de görüntülenebiliyor. Bu teknolojilerin de e-ticaretin gelecekte 10 yılına damga vuracağı tahmin ediliyor.

İnsan Davranışlarını Analiz Ediyor

3B fotoğraflar işin yalnızca ilk ayağını oluşturuyor. Yapay zeka, müşterilerin her bir fotoğrafta ne kadar süre geçirdiğini, en çok hangi açıları incelediği gibi birçok veriyi gözlemliyor. Daha sonra, bunlardan yola çıkarak müşterinin satın almayı tamamlama ihtimalini hesaplıyor. Öte yandan bir ürünün en çok hangi açılardan görüntülendiği gibi değerli verileri de e-tüccarlarla paylaşıyor. Kullanıcıların 3B fotoğraflarla etkileşiminden toplanan analitik veriler, ısı haritası formunda e-ticaret sitesi sahiplerine sunuluyor. E-tüccarlar, müşterilerin en çok ilgi gösterdikleri açı ve noktaları bu şekilde görebiliyor.

Peki, böylesi bir veri e-ticaretinize nasıl katkıda bulunabilir? Akla ilk gelen e-ticaret sitenizdeki içeriklerin en iyi hale getirilmesi. Fakat bunun yanı sıra, bir ürünün hangi renk seçeneğinin daha büyük rağbet gördüğü gibi satış odaklı bilgilerin de elde edilmesini de sağlayabilir. Örneğin, binlerce müşteri spesifik bir ürünün iyi ışıklandırılmış bir fotoğrafında çok fazla zaman geçiriyorsa, bu sizin için yeterli bir pazarlama ipucu olmalıdır. Bu veriler ışığında hedefli reklamlarınızı daha iyi kurgulayabilir, ürün stratejilerinizi iyileştirebilir ve sonuç olarak daha fazla satış yapabilirsiniz.