2021’de Stoksuz Satış (Dropshipping) Yapmak

2021’de stoksuz satış (dropshipping) yapmak için bilmeniz gerekenler

2021’de stoksuz satış (dropshipping) yapmak için bilmeniz gerekenler

Dropshipping, yani stoksuz e-ticaret 2021’de de popülerliğini koruyor, biz de bu yazımızda 2021’de dropshipping yapmak için bilmeniz gerekenleri bir araya getirdik.

Herhangi bir girişim türünde olduğu gibi, bir stoksuz satış (dropshipping) işine nasıl başlayacağınızı öğrenmek kolay değildir. Stoksuz satış, girişimcilik dünyasına atacağınız ideal ilk adımlardan birisidir. Envanter tutmadan müşterilere satış yapabilirsiniz. Ürünler için önceden ödeme yapmanız gerekmez. Yeni girişiminiz konusunda ciddiyseniz, uzun vadede sürdürülebilir bir gelir kaynağı oluşturabilirsiniz.

Stoksuz satış modeli nasıl çalışır?

Dropshipping, mağaza sahiplerinin herhangi bir envanter stoklamadan doğrudan tüketicilere satış yapmasını sağlayan bir sipariş karşılama yöntemidir. Bir müşteri, stoksuz satış mağazasından bir ürün satın aldığında, üçüncü taraf bir tedarikçi ürünü doğrudan onlara gönderir. Müşteri belirlediğiniz perakende fiyatını öder, siz tedarikçilerin toptan satış fiyatını ödersiniz ve gerisi karınızdır. Ürünlerle uğraşmak veya envantere yatırım yapmak zorunda kalmazsınız. Kendi e-ticaret sitenizden veya bir pazaryeri aracılığıyla stoksuz satış yapabilirsiniz.

Dropshipping iş modelinde, bir web sitesi ve kendi markanızı oluşturmanın yanı sıra satmak istediğiniz ürünleri seçmek ve pazarlamaktan sorumlu olursunuz. İşletmeniz ayrıca nakliye masraflarından ve iyi bir kâr marjı ile sonuçlanan fiyatları belirlemekten sorumludur. Öte yandan, müşteri ürünü sizden aldığı için memnuniyeti sağlamak ve sorunsuz bir müşteri deneyimi sunmak da sizin görevinizdir.

Karlı bir stoksuz satış işi başlatmak için izlemeniz gereken adımlar

    1. Kararınızı verin: Diğer herhangi bir işte olduğu gibi, stoksuz satış önemli bir taahhüt ve uzun vadeli bir bakış açısı gerektirir. Altı haftalık yarı zamanlı çalışmadan altı haneli bir gelir elde etmeyi umuyorsanız, ne yazık ki hayal kırıklığına uğrayacaksınız. İşletmenize gerekli yatırım ve kâr potansiyeliniz hakkında gerçekçi beklentilerle yaklaştığınızda, cesaretinizin kırılması ve işten ayrılma olasılığınız çok daha düşük olacaktır.
    2. Ne satacağınızı belirleyin: Stoksuz satış işine nasıl başlayacağınızı öğrenmenin ikinci adımı, gerekli pazar araştırmasını yapmaktır. Tıpkı bir perakende mağazası açıyor ve farklı lokasyonlara, rakiplere ve trendlere bakıyormuşsunuz gibi, ilgilendiğiniz bir nişi araştırmak ve ne kadar karlı olabileceğine bağlı olarak kararlar vermeniz gerekir. Google Trendler, bir ürünün yükseliş mi yoksa düşüş eğilimi gösterdiğini belirlemenize yardımcı olabilir.
  1. Rakip araştırması yapın: Artık mağazanızda ne satacağınızı bildiğinize göre, rakiplerinizin kim olduğuna bakmak ve nasıl çalıştıklarını anlamak isteyeceksiniz. Rakipleriniz başarınız için harika ipuçlarına sahip olabilir ve stoksuz satış işiniz için daha güçlü bir pazarlama planı oluşturmanıza yardımcı olabilir.
  2. Tedarikçinizi bulun: Bu noktada, hangi ürünleri satmak istediğinizi incelediniz ve bunların karlı olabileceğini düşündünüz; şimdi büyümeniz için ihtiyacınız olan yüksek kaliteli hizmeti veren bir stoksuz satış tedarikçisi bulduğunuzdan emin olmalısınız. Oberlo ve Alibaba gibi sitelere göz atabilirsiniz.
  3. E-ticaret mağazanızı oluşturun: Stoksuz satış işinizi başlatmak için ihtiyacınız olan bir sonraki şey bir e-ticaret platformudur. Burası trafik gönderdiğiniz, ürün sattığınız ve ödemeleri işlediğiniz ev olacaktır. E-ticaret platformları web sitenizi oluşturmayı ve başlatmayı kolaylaştırır. Çevrimiçi dahil olmak üzere birden çok yerde, birden fazla para biriminde satış yapmanıza ve ürünleri kolayca yönetmenize ve ödemeleri kabul etmenize olanak tanıyan eksiksiz bir ticaret platformuna sahip olmalısınız. Shopify ve WooCommerce gibi platformlar günümüzün en popüler örnekleridir.
  4. Mali durumunuzu planlayın: Girişimcilerin bir iş kurarken yaptıkları yaygın hatalardan birisi, kişisel ve ticari finansmanlarını birbirlerine karıştırmaktır. Bu durum kafa karışıklığına neden olur, muhasebeyi zorlaştırır, kişisel ticari sorumlulukların üstlenilmesine yol açabilir. İşinizi ve kişisel finansınızı mümkün olduğunca ayrı tutmalısınız. Bunu yapmanın en iyi yolu, işletmenizin adına yeni banka hesapları açmaktır.
  5. Stoksuz satış mağazanızı pazarlayın: Artık bir stoksuz satış işine nasıl başlayacağınızı bildiğinize göre, yeni mağazanızın pazarlamasından bahsedebiliriz. Rekabette öne çıkmak için stoksuz satış iş planınızı oluştururken pazarlama ve reklam çalışmalarına ekstra çaba harcamak isteyebilirsiniz. Stoksuz satışla ilgili pek çok şeyin otomatik hale getirilmesiyle, pazarlamaya odaklanmak ve işinizi aşağıdaki tanıtmak için yeterince zamana sahip olacaksınız.

2 Saatte PayTR’lı Olun!

PayTR Sanal Pos Hızlı Başvuru : bit.ly/2SaatteSanalPos

2 Saatte Ücretsiz Sanal POS HEMEN BAŞVUR