B2B, B2C ve C2C Nedir, Farkları Nelerdir?

B2B, B2C ve C2C Nedir, Farkları Nelerdir?

E-ticarette farklı iş modelleri bulunur. En yaygınları B2B (business to business), B2C (business to consumer) ve C2C (consumer to consumer) olan bu modeller alıcı ve satıcıyı tanımlamak için kullanılır. İşte bu üç iş modelinin tanımı ve yaygın örnekleri…

 B2B nedir?

İki şirketin ortak iş ilişkisine girmesini anlatır, İngilizce business to business teriminin kısaltmasından oluşur ve “firmadan firmaya” anlamına gelir. Elektronik ticaret siteleri, başka işyerlerine satış yapmak üzere kuruludur. Yüksek hacimli alışverişler için önemli bir fırsat sunarlar, maliyeti düşürürler, iki kurumun arasındaki alışverişteki geleneksel süreçleri kısaltarak hız kazandırırlar.

B2B e-ticaret yapan işletmelerin büyüklüğü değişebilir, tek kişilik bir hizmet sağlayıcı ya da ürün satıcısı da olabilir, büyük çaplı bir bir holding de.

Terim başlangıçta iki firma arasındaki her tip ürün satışını tanımlamak için kullanılsa da, bugün yaygın şekilde, şirketler arası elektronik alışverişi işaret ediyor.

Örneğin bir otomobil şirketinin bayilerine yedek parça satması, şirketlerin medyadan reklam satın alabilmesi, muhasebe yazılımının internet üzerinden kiralanabilmesi gibi işlemler B2B e-ticarete örnek olarak gösterilebilir.

Alıcı ve satıcı firma ne anlama gelmektedir?

B2B elektronik ticaret, özetle alıcı firma ve satıcı firma arasında geçen online alışveriş ilişkisine verilen kısa addır. Burada alıcı firma, tıpkı bir elektronik ticaret sitesine giren ve internetten alışveriş yapmak isteyen birey gibi ihtiyacını arar, karşılaştırma yapar, bilgi edinir ve satın alma kararı verir. Satıcı firma ise e-ticaret web sitesini kuran, ürün ve hizmetlerini listeleyen, ödeme altyapısını entegre eden ve satışı gerçekleştiren firmadır.

B2C nedir?

İnternetten alışveriş denildiğinde elbette akla ilk gelen, tüketicilerin şirketlerden ürün ya da hizmet satın almaları oluyor. İşte bu da B2C, yani business to consumer (firmadan tüketiciye) elektronik ticaret olarak adlandırılıyor.

Hepsiburada, N11 gibi bir online perakendeciden alışveriş yaptığınızda firmalardan ürün alan nihaî tüketici konumunda olduğunuzdan, bu siteler B2C kapsamına giriyor.

C2C nedir?

E-ticaret iş modelleri arasında illâ en az bir tarafın firma olması gerekmez. C2C (consumer to consumer) elektronik ticaret yaklaşımı, tüketiciden tüketiciye anlamına gelir. Bunun en önemli örneği ise açık artırma ya da doğrudan ürün ya da hizmet satışı yapılan platformlarıdır. İnternetteki pazar yerleri de C2C iş modeline örnektir.

E-ticarette B2B ve B2C iş modellerinin farkları nelerdir?

blank

Firmadan firmaya ve firmadan tüketiciye satış ve pazarlama faaliyetleri, doğaları gereği farklıdır. Örneğin B2B pazarlamada daha sofistike bir teknik jargona ihtiyaç duyulabilir. Bunun sebebi belirli bir alanda çalışan firmaların kendi alanlarındaki konulara hakim olmasıdır. Tüketiciye dönük B2C çalışmalarında ise pazarlama, müşteriye göre adapte edilmelidir. Yeni bir kavram ortaya çıktığında ya da yeni özellikteki ürünlerde, bu kavram ve özelliğin detaylı bir şekilde anlatılması, faydalarının vurgulanması gerekmektedir.

Pazarlamanın önemli bir unsuru olan içerik de B2B ve B2C modellerinde farklılık gösterir. Teknik dokümanlar, kurum hakkında detaylı bilgi B2B için önemlidir, tüketici ise bunlardan çok ürünle ilgili özelliklere, pratik bilgilere, videolara ihtiyaç duyar.

B2B ve B2C satış arasındaki farklar

B2B satışlar için rasyonellik ve mantık ön plana çıkar. B2C satışlarda ise tüketiciler daha çok duygularıyla hareket ettiğinden, çalışmalar da buna göre adapte edilir.

B2B ve B2C iş modellerinde kapsamlı bir müşteri desteğine ihtiyaç duyulur. Ancak B2B müşteriler için ihtiyaçlar değişmektedir. Yerinde bakım, firmaya özel destek elemanı ayırma gibi faaliyetler görülebilir.

PayTR’de B2B ve B2C için Sanal Pos, C2C için de Pazar Yeri Çözümü sunmaktadır.

2 Saatte PayTR’lı Olun!

PayTR Sanal Pos Hızlı Başvuru : bit.ly/2SaatteSanalPos