Sık Sorulan Sorular

PayTR hakkında merak edilen sorular ve yanıtlar

A) Genel Bilgiler

A.1) Başlarken

A.1.1) PayTR kimdir?

2009 yılında Türk Mühendisler tarafından kurulan ve BDDK tarafından yetkilendirilmiş bir ödeme kuruluşu olan PayTR; e-ticaret siteleri, mobil uygulamalar ve iş modeli B2B ödeme tahsilatı olan firmaları Sanal POS, Linkle Ödeme, Pazaryeri, Kart Saklama, Mobil POS, Tekrarlayan Ödeme (Abonelik Modeli) ve Havale/EFT gibi ihtiyaç duyacağınız her türlü ödeme hizmetini sunmaktadır.

2019 Eylül ayında, Türkiye’de 10. yılını dolduran ilk ödeme kuruluşu olan PayTR, Fintech Forum’19’da Türkiye’nin en çok ciro yapan şirketleri sıralaması, en inovatif ürün kategorisinde PSM Awards 1.’si ve Şikayetvar platformunda en yüksek teşekkür oranları ile Mükemmel Müşteri Memnuniyeti sağlayan ilk 10 firma arasında yer alarak, A.C.E Awards Ödeme Sistemleri Gold Ödülü sahibi olmuştur. 2015 yılından bu yana; Deloitte Teknoloji Fast 50, İlk 500 Bilişim Şirketi ve TOBB en hızlı büyüyen 100 şirketi sıralamasında yer almaktadır.

26 Nisan 2016 itibarıyla 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun kapsamında lisanslı bir ödeme kuruluşu olup, aynı zamanda Türkiye Ödeme Ve Elektronik Para Kuruluşları Birliğİ (TÖDEB) üyesidir.


A.1.2) PayTR nasıl çalışır?

PayTR Ödeme Çözümleri; B2C, B2B ve C2C online ödemelerinizi hızlı, kolay ve en güvenli şekilde almanıza imkan tanıyan servislerdir.

PayTR Sanal POS sayesinde; e-ticaret siteniz için bankalardan teker teker Sanal POS almanıza gerek kalmadan, PayTR’ın sağlayacağı tek entegrasyon ve sözleşme ile tüm bankaların sanal posları üzerinden ödeme alabilirsiniz. Giriş ücreti, entegrasyon bedeli, verimsizlik ücreti, aylık, yıllık ücret, işlem başına ücret vb. herhangi bir sabit ücret bulunmayan PayTR Sanal POS, web sitelerine kolayca entegre edilerek çok kısa sürede kullanıma açılabilmektedir. Ayrıca bir e-ticaret siteniz olmadan da “Linkle Ödeme” çözümümüzden yararlanabilirsiniz.

PayTR’lı olmak için; www.paytr.com adresinden hemen başvur bölümünden, online başvuru formunu doldurmanız yeterli. Satış birimimiz başvurunuzu en hızlı şekilde değerlendirmeye alır. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması ardından 2 saat içerisinde PayTR hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.


A.1.3) PayTR’da hangi banka kartları ile işlem yapılabilir?

PayTR’da tek bir anlaşma ve entegrasyon ile tüm yurt içi ve banka kartlarından tek çekim ve taksitli olarak işlemlerinizi gerçekleştirebilir, ön ödemeli kartlardan ödeme alabilirsiniz. Yurtdışı Mastercard ve Visa kartlarından tek çekim şeklinde ödemelerinizi alabilirsiniz.

Banka Logoları Banka Logoları


A.1.4) Neden PayTR kullanmalıyım?

PayTR ayrıcalıkları ile;

 • Ertesi gün ödeme avantajından faydalanabilirsiniz,
 • İş modeliniz ve aylık cironuz değerlendirilerek sizin için belirlenen en uygun komisyon oranları sayesinde kazancınızı arttırırsınız,
 • Yerli VISA,MC, AMEX ve TROY, yabancı VISA ve MC kredi ve banka kartları ile ödeme alabilirsiniz,
 • Döviz ile ödeme alabilirsiniz,
 • Kart saklama, Masterpass ve BKM Express entegrasyonlarımızdan ücretsiz faydalanabilirsiniz
 • PayTR Link ile ödeme ve diğer tahsilat çözümlerimizden ücretsiz faydalanabilirsiniz,
 • Tüm çekimlerinizi tek bir panelden yönetip, kolayca Excel raporları seçebilirsiniz,
 • Kişiye özel müşteri temsilcinize tüm taleplerinizi iletebilrisiniz,
 • Giriş ücreti, entegrasyon bedeli, verimsizlik ücreti, aylık, yıllık ücret, işlem başına ücret vb gibi gizli ücretler ile karşılaşmazsınız.
 • Güvenli Altyapı, Sahtecilik Önleme ve Kart Güvenliği özelliklerimiz ile tüm ödemelerinizi güvenle alabilirsiniz.

Banka Logoları


A.1.5) PayTR kimlere hizmet sunmaktadır?

PayTR 70.000’den fazla işyeri ve bireysel üyeye B2B E-Tahsilat, Sanal POS, Linkle Ödeme, Pazaryeri, Kart Saklama, Mobil POS, Tekrarlayan Ödeme (Abonelik Modeli) ve Havale/EFT, Sahtecilik Önleme (Fraud) hizmetleri sunarak KOBİ’lerin ve bireylerin hayatını kolaylaştırmaktadır.


A.1.6) Müşterilerim kart ekstrelerinde hangi açıklamayı görürler?

PayTR üye işyeri iseniz, müşterilerinizin kart ekstrelerinde, destekleyen bankalar için PAYTR / domain adresiniz ya da unvan / tabela unvanı şeklinde, alt yapısı hazır olmayan diğer bankalar için PAYTR ODEME şeklinde görünecektir.


A.1.7) PayTR güvenli midir?

PayTR, dünyanın en üst düzey veri güvenliği standardı olan PCI DSS sertifikası ve alanında tecrübeli personeli ile hem mağazaların ödeme güvenliğini hem de mağaza müşterilerinin kart güvenliğini sağlamaktadır. Böylece PayTR kullanan mağaza (web sitesi) sahipleri güvenlik konusunda altyapı oluşturmak ya da ek personel için harcama yapmak zorunda kalmazlar.

PayTR’da Sahtecilik Önleme (Fraud) özellikli hizmetler sunulmaktadır. Altyapımız sahteciliğe (fraud) karşı sektör bazında çok sayıda filtreler ile geliştirilmiştir. Ayrıca yapılan tüm ödemeler sahtecilik izleme personelimiz tarafından kontrol edilmekte ve şüpheli durumlarda işleme onay verilmemektedir.

PayTR, SSL sertifikalı ödeme sayfası ve PCI-DSS uyumluluğu ile müşterilerinizin güvenli bir ortamda ödeme yapmaları için gerekli her türlü önlemi almıştır. Böylece PayTR, müşterilerinizin ödeme yaparken oluşabilecek endişelerini azaltmakta ve ödeme dönüşüm oranınızı artırmaktadır.


A.2) Fiyatlandırma

A.2.1) PayTR komisyon oranları nedir?

Komisyon oranı için aylık işlem hacminiz/yıllık ciro hedefiniz ve web sitenizin iş modeli gibi parametreler değerlendirilerek değerlendirme sonrası en uygun komisyon oranları belirlenmekte ve size özel teklif sunulmaktadır.

Komisyon oranınızı öğrenmek için www.paytr.com adresinden hemen başvur bölümünden, online başvuru formunu doldurmanız yeterli. Satış birimimiz başvurunuzu en hızlı şekilde değerlendirmeye alıp teklifinizi iletecektir.


A.2.2) Başlangıç ücreti veya herhangi bir sabit ücret ödeyecek miyim?

PayTR’da; giriş ücreti, entegrasyon bedeli, verimsizlik ücreti, aylık, yıllık ücret, işlem başına ücret vb. herhangi bir gizli ücretlendirme uygulaması bulunmamaktadır. Servisi kullandığınız sürece sadece komisyon oranı için ücretlendirme yapılacaktır.


A.2.3) Taksitli işlemlerde uygulanacak komisyon oranı nedir?

Komisyon oranı için aylık işlem hacminiz/yıllık ciro hedefiniz ve web sitenizin iş modeli gibi parametreler değerlendirilerek değerlendirme sonrası en uygun komisyon oranları belirlenmekte ve size özel teklif sunulmaktadır. Bu doğrultuda taksitli işlemleriniz için teklifimizde belirtilen komisyon oranları geçerli olacaktır. Bu oranları müşterinize yansıtabileceğiniz gibi; kendiniz de üstlenebilir ve peşin fiyatına taksit yapabilirsiniz.

Vade farkı ayarlarını PayTR ‘Mağaza Paneli’nden yapabilir ve takip edebilirsiniz.

Taksitli ödeme alabileceğiniz kartlar:Advantage, Axess, Bankkart, Bonus, CardFinans, Maximum, Paraf, Sağlam Kart, World


A.3) Taksitlendirme

A.3.1) Taksitlendirme nedir?

PayTR üye işyeri iseniz tek sözleşme ve entegrasyon ile en çok kullanılan bankalarının Sanal POS'larını sitenizde aktif olarak kullanabilir ve müşterilerinize bu bankalara ait kredi kartları ile taksitli olarak ödeme yapma imkanı tanıyabilirsiniz.


A.3.2) PayTR ile taksitlendirme nasıldır?

PayTR’dan hizmet almanız durumunda tek sözleşme ve entegrasyon ile en çok kullanılan bankalarının Sanal POS'larını sitenizde aktif olarak kullanabilir ve müşterilerinize bu bankalara ait kredi kartları ile taksitli alışveriş ve puanla ödeme alma imkanı tanıyabilirsiniz.

Taksitli ödeme alabileceğiniz kartlar:Advantage, Axess, Bankkart, Bonus, CardFinans, Maximum, Paraf, Sağlam Kart, World


A.3.3) Taksitli işlemlerde uygulanacak komisyon oranı nedir?

Komisyon oranı için aylık işlem hacminiz/yıllık ciro hedefiniz ve web sitenizin iş modeli gibi parametreler değerlendirilerek değerlendirme sonrası en uygun komisyon oranları belirlenmekte ve size özel teklif sunulmaktadır. Bu doğrultuda taksitli işlemleriniz için teklifimizde belirtilen komisyon oranları geçerli olacaktır. Bu oranları müşterinize yansıtabileceğiniz gibi; kendiniz de üstlenebilir ve peşin fiyatına taksit yapabilirsiniz.

Taksitli ödeme alabileceğiniz kartlar:Advantage, Axess, Bankkart, Bonus, CardFinans, Maximum, Paraf, Sağlam Kart, World


A.3.4) Hangi kredi kartları ile taksitli ödeme alabilirim?

Advantage, Axess, Bankkart, Bonus, CardFinans, Maximum, Paraf, Sağlam Kart, World kartlarına taksit uygulamamız vardır.

A.3.5) Peşin fiyatına taksit yapabilir miyim?

Evet peşin fiyatına taksit yapabilirsiniz, bu tamamen sizin tercihinizdir. Vade farkını müşterinize yansıtmadan her taksit için peşin fiyatına kampanya sunabilirsiniz. Bu durumda ilgili kart kuruluşlarının 2-12 taksit aralığında belirlemiş olduğu komisyon oranı sizden kesilmektedir.

PayTR üye iş yeri iseniz, bu komisyon oranlarını PayTR ‘Mağaza Paneli’nizden takip edebilir, kampanya yapmak istediğiniz kartları ve taksit sayılarını kendiniz belirleyebilirsiniz.

Taksitli ödeme alabileceğiniz kartlar:Advantage, Axess, Bankkart, Bonus, CardFinans, Maximum, Paraf, Sağlam Kart, World


A.3.6) Taksitli yapılan işlemlerin ödemesini ne şekilde alacağım?

PayTR’da tek çekim ve taksitli tüm ödemeleriniz anlaşma sağladığınız ödeme vadesinde alırsınız. Örneğin, bu vade ertesi gün ödeme şeklinde ise tüm taksitli işlemlerinizin ödemesi parça parça değil ertesi gün yapılacaktır.


B) Başvuru

B.1) Başvuru Koşulları

B.1.1) Başvuru koşulları nelerdir?

PayTR’a başvurmak çok kolay!

www.paytr.com adresinden hemen başvur bölümünden, online başvuru formunu doldurmanız yeterli. Satış birimimiz başvurunuzu en hızlı şekilde değerlendirmeye alır. Başvurunuzun olumlu sonuçlandırılabilmesi için aşağıdaki koşulları sağlamanız büyük önem taşımaktadır. Bu koşulları sağlayan başvurular aynı gün içerisinde onaylanarak, PayTR hizmetiniz kullanımınıza sunulur.

 • Web siteniz kapalı, bakım ve test aşamasında olmamalı, tüm ürün ve fiyat bilgilerinizle birlikte kullanım durumunda olmalıdır.
 • Web sitenizde gizlilik politikası, mesafeli satış sözleşmesi, teslimat ve iade şartları, sitenizin Hakkımızda ve İletişim sayfalarınız aktif olmalıdır.
 • Web sitenizde satışını yaptığınız ürün/hizmetlerle ilgili tüm lisans ve ilgili makamlarca verilen belgelerinizin tam olması gerekmektedir.

Yukarıdaki koşulları sağlıyorsanız şimdi PayTR’lı olmak için başvuru formunu doldurun.


B.1.2) PayTR hangi web sitelerine hizmet vermez?

6493 sayılı kanun kapsamında faaliyet gösteren bir Ödeme Kuruluşu olarak, başvuru değerlendirmelerini kurumsal risk politikası, yürürlükteki mevzuatlar, anlaşmalı kurumların (Visa, Mastercard) kural ve yükümlülükleri çerçevesinde yapmaktayız. Bu kapsamda; aşağıdaki iş modellerinden herhangi biri için faaliyet gösteren web sitelerin başvuruları değerlendirmeye alınmamaktadır.

 • Alkollü içecek satışı yapan siteler
 • Ateşli silahlar veya bıçak satışı yapan siteler
 • Bahis veya kumar siteleri
 • Şiddet içerikli veya suça teşvik eden siteler
 • Dini tarikatların desteklendiği siteler
 • Politik görüşlerin desteklendiği siteler
 • Reçeteli ilaç veya uyuşturucu madde satan siteler
 • Erotik veya pornografik içerikli hizmet sunan siteler
 • FOREX ve benzeri faaliyet gösteren siteler
 • Tütün mamulleri satışı yapan siteler
 • Tele-satış yapan siteler
 • Arkadaşlık siteleri
 • Fatura ödeme merkezleri (Faaliyet izni olmayan)

B.1.3) Yapım aşamasında olan sitem için başvuru yapabilir miyim?

Kapalı, yapım ve test aşamasında olan siteler için değerlendirmeler yapılamamaktadır. Web siteniz tüm ürün ve fiyat bilgilerinizle birlikte kullanıma hazır olmalıdır.

Başvurunuzun olumlu sonuçlandırılabilmesi için bazı koşulları sağlamanız büyük önem taşımaktadır. B.1.1) Bunun için başvuru koşulları nelerdir? ve B.1.2) PayTR hangi web sitelerine hizmet vermez? Bölümlerini inceleyin.


B.1.4) Yurt dışında kurulu olan firmamız için hizmet alabilir miyiz

Yurt dışında kurulu olan firmanız için risk değerlendirmesi sonucu; risk komitesi ve üst yönetimce onaylanan ve Türkiye’de yerleşik şirketi olan firmalar hizmetlerimizden yararlanabilmektedir.


B.1.5) Şirket sahibi olmadan PayTR ödeme hizmetlerinden yararlanabilir miyim?

Evet şirket sahibi olmadan da PayTR ödeme hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Yararlanmak istediğiniz ödeme çözümü için www.paytr.com adresinden hemen başvur bölümünden online başvuru formunu doldurmanız yeterli. Satış birimimiz başvurunuzu en hızlı şekilde değerlendirmeye alır. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması ardından 2 saat içerisinde PayTR hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.


B.1.6) Şahıs şirketim için PayTR ödeme hizmetlerinden yararlanabilir miyim

Evet. Şahıs şirketiniz için PayTR ödeme hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Yararlanmak istediğiniz ödeme çözümü için www.paytr.com adresinden hemen başvur bölümünden online başvuru formunu doldurmanız yeterli. Satış birimimiz başvurunuzu en hızlı şekilde değerlendirmeye alır. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması ardından 2 saat içerisinde PayTR hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.


B.2) Sözleşme Ve Gereken Evraklar

B.2.1) Başvuru için gereken evraklar nelerdir?

www.paytr.com üzerinden başvurunuzu yaparken işletme kategorinize uygun olan aşağıdaki evrakları yüklemeniz gerekmektedir.

ŞİRKET:

 • Vergi Levhası
 • Ticari Sicil Gazetesi
 • İmza Sirküleri
 • Ortakların kimlik fotokopisi
 • Ödemelerin Aktarılacağı Banka Hesabını Gösterir Evrak (Hesap cüzdanı veya işlem dekontu)

ŞAHIS ŞİRKETİ:

 • Vergi Levhası
 • İmza beyannamesi
 • Kimlik fotokopisi
 • Ödemelerin Aktarılacağı Banka Hesabını Gösterir Evrak (Hesap cüzdanı veya işlem dekontu)

ŞAHIS:

 • Kimlik fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Ödemelerin Aktarılacağı Banka Hesabını Gösterir Evrak (Hesap cüzdanı veya işlem dekontu)

B.2.2) PayTR ile aramızda bir sözleşmemiz olacak mı?

Teklifimizin onayı ardından, tarafınıza tanımlı kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapacağınız PayTR Mağaza Paneli’nden sözleşmemize ulaşabilecek, okudum ve onayladım seçeneklerini seçerek sözleşmeyi dijital ortamda onaylayabileceksiniz.


B.2.3) Sözleşmeyi nasıl onaylayacağım?

Teklifimizin onayı ardından, tarafınıza tanımlı kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapacağınız PayTR Mağaza Paneli’nden sözleşmemize ulaşabilecek, okudum ve onayladım seçeneklerini seçerek sözleşmeyi dijital ortamda onaylayabileceksiniz.


B.2.4) Sözleşme ve başvuru evraklarımı tarafınıza kargoyla mı ulaştıracağım?

PayTR’da başvuru, inceleme/onay, tekliflendirme, sözleşme vb. üyelik için gerekli süreçlerin tümü online olarak gerçekleşmektedir. Teklifimizin onayı ardından tarafınıza e-posta ile göndereceğimiz evrak yükleme linkine tıklayarak gerekli evrakları sistemimize online olarak yüklemeniz yeterlidir.


B.2.5) Üye iş yeri sözleşmenizde bazı maddelerin değiştirilmesini istiyoruz?

PayTR olarak sunduğumuz ödeme hizmetler için sözleşmemiz; kanun, yasalar gereğince belirli standartlar kapsamında hazırlanmakta olup, firmaya göre değişiklik gösterememektedir. Bu nedenle, sözleşmelerde herhangi bir maddenin çıkartılması ya da değiştirilmesi mümkün olamamaktadır.


B.3) Başvuru Oluşturma

B.3.1) Nasıl başvurabilirim?

PayTR’ye başvurmak çok kolay!

www.paytr.com adresinden hemen başvur bölümünden, online başvuru formunu doldurmanız yeterli. Satış birimimiz başvurunuzu en hızlı şekilde değerlendirmeye alır. Başvurunuzun kabulü ardından, e-posta adresinize gönderilen teklifimizi onaylamanız ve üyelik için gerekli belgeleri aynı e-postadaki link üzerinden sisteme yüklemeniz ardından, PayTR üyeliğiniz aktif edilir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması ardından 2 saat içerisinde PayTR hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.


B.3.2) Başvurum ne kadar sürede onaylanır?

PayTR'da üyelik için herhangi bir manuel işlem, evrak alışverişi için kargo süreci vs. bulunmamaktadır. Tüm süreçlerimiz online olarak gerçekleştiği için, başvurunuzun olumlu sonuçlanması ardından ihtiyacınız olan PayTR hizmetini 2 saat gibi kısa bir süre içerisinde kullanmaya başlarsınız.

Not: Başvurular mesai saatleri içerisinde (Hafta içi 09:00 – 18:00) değerlendirilmektedir.


B.3.3) Farklı web sitelerim için PayTR hizmetlerinden yararlanabilir miyim?

Evet, tek bir üyelik ile farklı web siteleriniz için de PayTR hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken tarafınıza tanımlı kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapacağınız PayTR Mağaza Paneli’nden Mağazalarım alanına tıklayıp gerekli bilgileri girerek ek mağazalarınızın başvurusunu oluşturmanızdır. Ek mağazalarınızı tanımlarken tekrar bir başvuru formu doldurulmayacak herhangi bir üyelik evrakı istenmeyecektir.


B.4) Başvuru Değerlendirme

B.4.1) Başvurumu yaptım, süreç ne şekilde işleyecek?

www.paytr.com adresinden hemen başvur bölümünden, online başvuru formunu doldurmanız yeterli. Satış birimimiz başvurunuzu en hızlı şekilde değerlendirmeye alır. Başvurunuzun kabulü ardından, e-posta adresinize gönderilen teklifimizi onaylamanız ve üyelik için gerekli belgeleri aynı e-postadaki link üzerinden sisteme yüklemeniz ardından, PayTR üyeliğiniz aktif edilir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması ardından 2 saat içerisinde PayTR hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.


B.4.2) Başvuru sonucumu ne kadar süre içerisinde öğreneceğim?

Web sitemiz üzerinden online başvuru doldurarak başvurunuzu tamamlamanız ardından ekibimiz en hızlı şekilde başvurunuzu incelemeye alır. Başvuru sonucunuz (onaylandı/onaylanmadı – sebebiyle birlikte) en kısa süre içerisinde online başvuru formunda belirttiğiniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda, e-posta adresinize gönderilen teklifimizi onaylamanız ve üyelik için gerekli belgeleri aynı e-postadaki link üzerinden sisteme yüklemeniz ardından, PayTR üyeliğiniz aktif edilecektir. PayTR’da başvuru, inceleme, onay, üyelik aktivasyon, entegrasyon vb. tüm süreçlerimiz online olarak gerçekleştiği için ihtiyacınız olan PayTR hizmetini 2 saat gibi kısa bir süre içerisinde kullanmaya başlarsınız!

Başvurunuzun onaylanması için gereken koşulları sağlamanız gereklidir. Başvuru Koşulları bölümünü inceleyin.


B.4.3) Başvurum neden onaylanmadı?

6493 sayılı kanun kapsamında faaliyet gösteren bir Ödeme Kuruluşu olarak, başvuru değerlendirmelerini kurumsal risk politikası, yürürlükteki mevzuatlar, anlaşmalı kurumların (Visa, Mastercard ) kural ve yükümlülükleri çerçevesinde yapmaktayız. Buna göre başvurunuzun onaylanması için yukarıda söz konusu kanun, politika ve mevzuattaki vb. tüm koşulları sağlamanız gereklidir.

Başvurunuzun onaylanması için gereken koşulları sağlamanız gereklidir. Başvuru Koşulları bölümünü inceleyin.


C) Üye İşyeri Ödemeleri/Tahsilat

C.1) Ödemeler/Tahsilat

C.1.1) Ödememi ne zaman alabilirim?

Gerçekleşen başarılı işlemlerinizin ödemesi ertesi iş günü mesai saatleri içerisinde hesabınıza aktarılır. Ödeme yapılabilmesi için işlemlerde bloke, limit ve transfer bekletme olmaması gerekmektedir.

Resmi tatiller (dini ve resmi bayramlar) ve hafta sonlarında ödeme yapılmamaktadır. Ödemeleriniz resmi tatil sonrası ilk iş günü hesabınıza aktarılacaktır.


C.1.2) Ödemeler ne sıklıklar yapılmaktadır?

Ödemeleriniz günlük periyotta gerçekleşmektedir. Resmi tatiller (dini ve resmi bayramlar) ve hafta sonlarında ödeme yapılmamaktadır. Ödemeleriniz resmi tatil sonrası ilk iş günü ve hafta içi hesabınıza aktarılacaktır.

Ödeme yapılabilmesi için işlemlerde bloke, limit ve transfer bekletme olmaması gerekmektedir.


C.1.3) Ödememi ne şekilde alabilirim?

Başvurunuzun onaylanması ardından, PayTR üyelik aktivasyonunuz yapılacaktır. Ödemeleriniz, başvurunuz sırasında belirttiğiniz vergi levhasında kayıtlı olan şahıs/firma adına tanımlı banka hesabınıza aktarılacaktır. Başvuru türünüz bireysel ise ödemeleriniz, mağaza kaydı açılan şahıs adına tanımlı banka hesabına aktarılacaktır. Başvuru türünüz bireysel ise ödemeleriniz, mağaza kaydı açılan şahıs adına tanımlı banka hesabına aktarılacaktır.


C.1.4) Ödemeleri şahsi hesabıma ya da farklı bir kişinin adına alabilir miyim?

PayTR aracılığıyla yapılan tahsilatlarınız üye işyeri hesabınıza aktarılmaktadır. Ödemeleriniz, başvurunuz sırasında belirttiğiniz vergi levhasında kayıtlı olan şahıs/firma ve bireysel başvurularda mağaza kaydı açılan şahıs adına tanımlı banka hesabına aktarılacaktır.


C.1.5) Ödemelerimi nasıl kontrol edebilirim?

Web siteniz üzerinden gerçekleşen ödemelerinizi, PayTR Mağaza Paneli’ne tarafınıza tanımlı kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparak Paytr mağaza panelinizin ödemeler sekmesinden kontrol edebilirsiniz.


C.1.6) Taksitli yapılan işlemlerin ödemesi ne şekilde yapılmaktadır?

PayTR’da tek çekim ve taksitli tüm ödemeleriniz anlaşma sağladığınız ödeme vadesinde alırsınız. Örneğin, bu vade ertesi gün ödeme şeklinde ise tüm taksitli işlemlerinizin ödemesi parça parça değil ertesi gün yapılacaktır.


C.1.7) Dövizli ödeme alabilir miyim?

Yurt dışı kartlarından ödeme almanız için öncelikle mağazanızın yurt dışı kart yetkisinin açık olması gerekmektedir. Yurt dışı kartlardan Euro, Dolar, GBP ve Ruble ile kur dönüşüm kayıpları yaşamadan ödeme alabilmeniz için Akbank’ta tanımlı olan Euro, Dolar, GBP ve Ruble iban numaranızın sisteme tanımlanması gerekmektedir. Döviz cinsinde ödeme almanız için tanım sonrası entegrasyon dokümanından yararlanarak, gerekli para birimi gönderimi geliştirmesini yapmanız beklenecektir. Bu işlem için örnek dekont ya da hesap cüzdanı fotokopinizi kurumsal@paytr.com adresine mail göndermenizi rica ederiz. Yurt dışından TL ödeme almanız için ek bir işlem yapılmasına gerek yoktur.


C.1.8) Yurt içi kartlarından dövizli ödeme alabilir miyim?

Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun gereği, Türkiye Bankalarının kartlarından, yurt içinde TL harici ödeme işlemi yapılamamaktadır.


C.1.9) Yurt dışından hangi kartlar için ödeme alabilirim?

Mastercard ve Visa özellikli tüm kartlar ile yurt dışından ödeme alınabilirsiniz.


C.1.10) Ödemelerimi nereden kontrol edebilirim?

Tarafınıza özel tanımlanmış kullanıcı adı ve şifre bilgileri ile giriş yapabileceğiniz PayTR Mağaza Paneli üzerinden ödemelerinizi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca tüm dönemlere ait ödemeler, iade vb. işlem kayıtlarınızı panel üzerinden raporlayabilirsiniz.


C.1.11) Blokeli çalışma modeliniz bulunmakta mıdır?

Evet, blokeli ödeme almayı talep edebilirsiniz. Mağaza paneli>destek sayfanızdan bu konuda talep iletmeniz halinde ilgili birimimiz destek olacaktır.


C.1.12) Ödemem blokeye alınmış, sebebi nedir?

PAYTR, FİRMA'nın ödeme transfer seçimini yok sayarak güvenlik nedeniyle veya sözleşme kapsamında gerekli olan hallerde veya sözleşmenin FİRMA tarafından kısmen veya tamamen ihlali halinde ödemeyi gerekli gördüğü sürece geçici olarak beklemeye alma hakkını saklı tutar.


C.1.13) Blokaj süresi nedir?

Blokaj süresi; müşterinizden başarılı bir şekilde ödeme alındıktan sonra paranın size gönderilmesi için beklenen süredir.


C.1.14) Blokaj süresinin sebebi nedir?

Mağaza paneli>destek sayfanızdan bu konuda talep iletmeniz halinde ilgili birimimiz destek olacaktır.


C.1.15) Alıcılarımdan 3D süreci olmadan ödeme alabilir miyim?

Web siteniz için 3D ile güvenli ödeme süreci olmadan işlem izni verilebilir fakat 3D’siz ödeme almanız halinde üstlenmeniz gereken birçok risk bulunmaktadır. 3d'siz işlem yapılması durumunda tüm bu riskler (örnek; kartın izinsiz olarak başkası tarafından kullanımı vs.) firmanıza ait olacaktır.


C.1.16) Tarafıma yapılacak ödeme tutarını önceden bilecek miyim?

Satış gerçekleştikçe bakiyeniz sisteme otomatik olarak yansımaktadır. PayTR ‘Mağaza Paneli’ ‘Bakiye’ kısmından tarafınıza yapılacak ödeme tutarını görebileceksiniz. Detaylı rapor çekmek isterseniz ‘Satışlar’ bölümünden rapor çekebilirsiniz.


C.2) İptal ve İade İşlemleri

C.2.1) İptal/iade işlemi nedir?

Bankaların uyguladığı kurallar dahilinde PayTR üzerinden tahsil edilen bir ödeme, gün sonu kapatması henüz yapılmamış ise, aynı gün içerisinde iptal edilebilir.


C.2.2) İptal ve iade arasındaki fark nedir?

İptal: Satış işlemi ile aynı gün içerisinde yapılan iptal talepleri iptal işlemi olarak kabul edilir.

İade: Satış işleminin ertesi günü ve sonraki günlerde yapılan iptal talepleri ise iade işlemi olarak tanımlanır.

Kısaca iptal işleminin iadeden farkı, ödeme ile aynı gün yapılabilmesidir. Ancak 1 yıldan eski alışverişte kullanılmış bir ödemenin iadesi için müşterinize kendi yöntemlerinizle iade yapmanız gerekmektedir. Lütfen iade kayıtlarını (dekont v.b.) saklamanız gerektiğini unutmayın.


C.2.3) Müşterime İptal/İade işlemlerimi nasıl gerçekleştirebilirim?

PayTR Mağaza Paneli’nden iptal/iade dahil tüm üyelik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İade veya iptal etmek istediğiniz işlemi; işlem listesinden seçip, ödemeyi iptal etmek "İptal Et" butonuna tıklamanız yeterlidir. Ödemenin iptalini gerçekleştirdiğiniz zaman, tüm tutar kullanıcının kartına tekrar aktarılacaktır. Ancak iptal etme işlemi ödeme ile aynı gün içerisinde yapılmalıdır, sonraki günlerde yapılması durumunda iade işlemi olarak adlandırılacaktır.

Ödemenin ertesi ertesi günü ve sonraki günlerde işlemi iptal etmek isterseniz ‘İade Et’ butonuna tıklayarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İade ekranında işlemin tüm tutarını (tam iade) ya da belli bir tutarını (kısmi iade) belirterek iade işleminizi tamamlayabilirsiniz.


C.2.4) İptal/İade işlemleri için size ekstra bir ücret ödeyecek miyim?

Hayır iptal ve iade işlemlerinizde herhangi bir ek ücret uygulamamız bulunmamaktadır.


C.2.5) İptal/İade işlemleri müşterimin hesabına ne zaman geçer?

İptal/iadenin karta yansıma süreci bankaların çalışma şekline bağlı olarak ortalama kredi kartlarında 1-3, banka kartlarında ise 15-20 iş günü zaman alabilmektedir. Havale/ EFT işlemleri ise 24 saat içinde gerçekleşir. Bu süreçler tarafımızla ilgili değil bankaların çalışma şekline bağlı olarak değişlik gösterebilmektedir.


C.2.6) İptal/iade tutarı müşterimin hesabına geçmedi, ne yapmalıyım?

İptal/iade işleminizin gerçekleştiğine dair tarafımızdan bilgi alabilirsiniz. PayTR tarafında işlem yapılmış olarak görünüyor ama tutar müşterinizin hesabına yansımamış ise, müşterinizin bankası ile görüşmesi gerekmektedir.


C.2.7) Müşterimin ödeme bildirimi iptal ediliyor, bunun sebebi nedir?

Ödeme bildirimi sırasında istenilen bilgilerin eksik veya yanlış girilmesi nedeni ile ödeme bildirimi iptal edilmiş olabilir. Ödeme bildirimi iptal edildiğinde müşterilerinize iptal nedeni ile ilgili bilgilendirme mesajı gönderilmektedir. Müşterileriniz tekrar ödeme bildirimi yaparken gönderilmiş olan mesajdaki uyarıya dikkate alarak ödeme bildirimi yapmaları gerekmektedir.

Ayrıca banka ekranlarından ödemenin kontrol edilebilmesi için müşterilerinizin dekontta yazılı olan isim, soy isim, TC kimlik no, ödemenin yapılmış olduğu tarih ve tutarın doğru girildiğinden emin olarak ödeme bildirimi yapmaları gerekmektedir.


C.2.8) Yurtiçi ve yurtdışı geri ödemelerde (para iadelerinde) nasıl bir işlem uygulanmaktadır, herhangi bir maliyet söz konusu mudur?

Yurtiçi ve yurtdışı iade işlemlerinizde herhangi bir maliyetiniz oluşmamaktadır. İade işlemlerinizi PayTR ‘Mağaza Paneli’ üzerinden tam iade veya kısmi iade olarak gerçekleştirebilirsiniz.


C.2.9) Şimdiye kadar gerçekleştirdiğim iptal/iade işlemlerime nereden ulaşabilirim?

PayTR Mağaza Paneli > İşlemler sayfasından ‘Rapor İndir’ butonuna tıklayıp açılan ekranda tarih ve ‘İptal/iade Kayıtları'nı işaretleyerek, seçtiğiniz tarih aralığındaki iptal/iade işlemlerinizin kayıtlarını görebilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz.


C.3) Faturalandırma

C.3.1) Faturalandırma ne şekilde yapılacak?

PayTR'dan aldığınız ödeme hizmetlerine istinaden komisyon ücretlerine ait faturanız aylık olarak kesilip tarafınıza ulaşacaktır.


C.3.2) Faturam tarafıma ulaşmadı, ne yapabilirim?

Mağaza Paneli > Faturalar sayfasından ilgili ayı seçip faturanızı indirebilirsiniz. Komisyon faturanızı görüntüleyemiyorsanız Mağaza Paneli > Destek sayfasından talebinizi ileterek destek isteyebilirsiniz. Konuyla ilgili en kısa sürede yardımcı olunacaktır.


C.3.3) Bize aktarılan ödemeler için PayTR’a fatura kesmem gerekiyor mu?

Hayır, hizmet sunduğunuz ödeme yapan müşterilerinize fatura kesmeniz gerekmektedir.


C.3.4) Taksitle alışveriş yapan müşterilerime hangi tutarda fatura kesmeliyim?

Müşterinizin ödediği toplam satış tutarı üzerinden fatura kesmeniz gerekmektedir. Muhasebeleştirebilmeniz açısından tarafınıza vade farkını yansıtan aylık faturanızı keseceğiz.


C.3.5) PayTR iş ortağı olarak ücretimi ne şekilde alacağım?

İş Ortaklığı Komisyon Bedeli açıklaması ile ilgili hak ediş tutarı kadar (vergi dahil) fatura kesip muhasebe@paytr.com adresine göndermeniz ardından her ayın 15’inde iş ortağı ödemeniz yapılmaktadır.

PAYTR'a ÖN BAŞVURU YAPIN

KVK Aydınlatma Metni için tıklayın