Dropshipping (Stoksuz Satış) Nedir, E-Ticarete Atılmayı Nasıl Kolaylaştırır?

Dropshipping, bir çeşit perakende icra yöntemidir. Tüccar, geleneksel şekilde sattığı ürünleri stoklamak yerine, sipariş üzerine üçüncü taraf bir sağlayıcıdan ürünü satın alır ve doğrudan müşterisine gönderir.

E-ticaret, fiziksel mağazacılığa kıyasla çok daha düşük başlangıç maliyetleriyle işe başlamayı mümkün kılarken, dropshipping (stoksuz satış) ise bu maliyetleri ve iş yükünü daha da aza indirgiyor. Yöntemin çalışma prensibi, e-tüccarlara daha az riskli bir iş yapma şekli sunmasının yanı sıra, mali ve idari esneklik de sağlıyor. Tüccar, herhangi bir stok yapmak zorunda olmadığı gibi, sipariş yetiştirmeye de çalışmıyor. Sipariş edilen ürünler, tüccar tarafından üçüncü taraf bir şirketten alınarak müşteriye yönlendiriliyor. Bu açıdan bakıldığında, stoksuz satışı bir nevi komprador (aracı) ticari inisiyatiflere benzetmek mümkündür.

Dropshipping’i ticarete yeni atılacaklar için ideal kılan özelliklerinin başında geleneksel perakende modelleri kadar talepkâr olmaması geliyor. Herhangi bir fiziksel mağaza ya da depo, ürün stoğu gerektirmiyor. Bunun yerine internetten satışa başlamayı çevrimiçi bir mağaza açmak ve halihazırda ürünlere ve depoya sahip olan bir iş ortağı bulmak yeterli oluyor.

Dropshipping yönteminde tüccarın üzerine düşen görev müşteri kazanmak ve sipariş almaktır. Her ne kadar kulağa basit bir aracılıkmış gibi gelse de, aslan payını tüccar aldığı için cezbedici bir iş modeli olarak öne çıkıyor.

Stoksuz satış modelinin avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Kolay Başlangıç: Dropshipping yöntemiyle ticarete atılmak için ticari bir deha olmanız gerekmez. Hatta daha önce hiçbir iş deneyimi olmayanlar bile, ana dinamiklerini öğrenmeye zaman harcadığında başarılı bir online satış serüvenine atılabilir. Mağaza açma ve ürün tedariği gibi zorlu aşamalardan korkmanıza gerek kalmaz.
  • Ölçeklenebilir: Geleneksel yöntemler işiniz büyüdükçe ihtiyaçlarınıza yanıt veremez. Bilgi Çağı’nın iş yapma şekillerinden dropshipping ise şirketiniz büyüdüğünde iş modelinizi değiştirmenizi gerektirmez. Stok maliyetlerini devre dışı bıraktığından ürünlerin satışını ölçeklemek bir hayli kolaydır; ürün satışı ve pazarlamaya daha fazla odaklanmanız yeterlidir. Üstelik bu yöntemde şirketiniz büyüdükçe, diğer çoğu iş modelinden farklı olarak maliyetleriniz katlanarak artmaz. Küçük bir ekip kurmadan, bir hayli uzun süre tüm operasyonu kendiniz bile işletebilirsiniz.
  • Düşük Maliyetler: Stoksuz e-ticarete başlamak için çok az şeye ihtiyaç duyduğunuzdan, sıfıra yakın sermayeyle satışa atılmanızı mümkün kılar. Yalnızca dizüstü bilgisayarınızı kullanarak ilk ticari serüveninize atılabilirsiniz. İşiniz büyüse bile maliyetleriniz geleneksel şirketlere kıyasla daha az kalmaya devam eder.
  • Esneklik: Esneklik, Dropshipping yönteminin en büyük avantajlarından birisidir. Kendi kurallarınız ve prensiplerinizle çalışmaya başlayabilir, kendi kararlarınızı alabilir ve uzun vadeli hedeflerinize nasıl ulaşacağınıza bizzat karar verebilirsiniz.

2 Saatte PayTR’lı Olun!

PayTR Sanal Pos Hızlı Başvuru : bit.ly/2SaatteSanalPos