Logo Logo

Hedef Kitle Nedir? Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

İçindekiler
05.01.2022 - 12 dk Okuma Süresi

İçerik ve ürün pazarlamasında hedef kitlenin doğru tanımlaması önemlidir. Doğrudan ulaştığınız kitleyi müşteri yapabilmenin anahtarını elinde tutan hedef kitle kavramı, bir takım analiz yöntemleri ile tespit edilebilir. Hedef kitlenizi doğru tanımladığınızda pazarlama harcamalarınızı düşürebilir ve satışlarınızı artıracak etkili stratejiler oluşturabilirsiniz. Özellikle e-ticaret aktörlerinin yoğun mesai harcadığı hedef kitle tespiti ve analizine ilişkin merak edilen tüm detayları yazımızda sizlerle buluşturduk.

Hedefi Tam İsabet vurmak

Hedef Kitle Nedir?

Hedef kitle basit ifade ile pazarlaması yapılan ürünle ilgilenen kişiler topluluğu olarak tanımlanabilir. İletilen mesajın ya da satışı yapılan ürünün muhatabı olan potansiyel müşteriler, hedef kitle olarak düşünülebilir.

Hedef Kitle Nasıl Belirlenir? Pazarlamada Önemi Nedir?

Hedef kitle, pazarlamanın temelidir. Müşteri olmaya aday olan ve tespiti için istatistiki verilerin kullanıldığı hedef kitleye rakiplerinizden önce ulaşmanız gereklidir. Hedef kitlenizi doğru belirlemeniz ve eğilimlerini iyi analiz etmeniz, pazarlama bütçenizi optimize etme ve kampanyanızı başarıya ulaştırmanızın anahtarını elinde tutar. Pazarlaması yapılacak ürünle kimin, hangi amaçla ilgilendiğini iyi bilirseniz doğrudan adrese teslim çalışmalar yürütebilirsiniz.

Hedef Kitle Belirleme

Hedef kitleyi iyi tanımak, onların alışkanlıklarını da anlamanız anlamına gelir. Pazarlama için tercih ettiğiniz platform seçimi, hedef kitleyi harekete geçirecek içerik oluşturulması ve daha pek çok pazarlama detayı için bu ayrıntılar önemlidir. Örneğin hedef grubunuzun 40 – 65 yaş aralığına sahip olması, daha etkili bir tanıtım kampanyası için dijital medya yerine geleneksel medyayı tercih etmeniz gerektiğinizi anlamanıza yardımcı olur. Verilen örnekten de anlaşıldığı gibi hedef kitlenizi belirlemeniz pazarlama için büyük önem taşır ve aşağıda nasıl belirlemeniz gerektiği ile ilgili detaylı bilgiler başlıklar halinde paylaşılmıştır:

 • Müşterilerinizi Tanıyın

Markanız için hedef kitle oluşturabilmek için müşterilerinizi tanımanız önemlidir. Sunduğunuz ürün ve hizmetler ile neden ilgilenmeleri gerektiğini iyi anlamalı ve onların hangi ihtiyaçlarına çözüm sunduğunuzu kavramanız gereklidir. Müşterilerinizi iyi tanımak, onlara nasıl sesleneceğinizi öğrenmenin yanında hedef kitleniz olduklarını anlamanız için de önemlidir. Bütçenizi boşuna tüketerek yanlış bir kitleye seslenmemek için müşterilerinizin kim olduğunu anlayın!

 • Rakiplerinizden Esinlenin

Bazen başkalarının tecrübelerini kullanmak, sizi sonuca götüren en kestirme yolu bulmanıza yardımcı olur. Sizinle aynı ürün veya hizmetlerin satışını yapan rakiplerinizi analiz etmek, hedef kitle belirlemek için akıllı bir seçim olacaktır. Rakiplerinizin yaptıkları reklamları takip ederek onların kime ulaşmaya çalıştıklarını görebilir ve bu verileri kendi kampanyalarınızda kullanabilirsiniz.

 • Marka ve Ürünlerinizi Analiz Edin

Sizi kimin, neden seçeceğini anlamak için markanızı ve ürünlerinizi iyi analiz etmeniz gerekir. Nasıl bir kitleye hitap ettiğinizi anlamak için içinize dönün ve ne sunduğunuzu tekrar gözden geçirin! Ürünlerinizin artılarına odaklanın ve ilgi çekici yanlarını keşfedin. Bu şekilde hem hedef kitlenizi tanıyabilir hem de ürünlerinizin vaat ettiklerine odaklanarak kampanyalarınızın etkisini artırabilirsiniz.

 • Hedef Kitlenizi Araştırın

Yukarıda sıralanan üç başlıkta anlatılanları takip ettiğinizde elinizde elle tutulur veriler olacaktır. Bu veriler size bir hedef kitle seçimi yapmanızı sağlar. Seçimlerinizin doğruluğunu araştırarak daha güvenilir sonuçlara ulaşabilirsiniz. Hedef kitlesi olarak tanımladığınız çoğunluğun yaş, konum, cinsiyet, alışkanlık ve diğer belirleyici özelliklerini iyice araştırarak yaptığınız seçimin ne kadar doğru olduğunu öngörebilirsiniz.

 • Sonuçları Test Edin

Her yönü ile sizin potansiyel müşterileriniz olduklarından emin olduğunuz hedef kitleye yönelik pazarlama kampanyaları oluşturarak stratejinizi test edin! Düşük bütçeler ile başlayarak seçiminizin doğruluğunu teyit edebilirsiniz. Geri dönüşler ve satış istatistikleri size doğru ya da yanlış yolda olduğunuzu gösterecektir. Eğer seçiminiz yanlış ise yeniden işe koyularak daha kesin sonuçlar alabilirsiniz.

Hedef Kitlenin Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Hedef kitlenizle ilgili etkili bir analiz süreci geçirebilmek ve analizin sonunda oluşacak profilin doğru olmasını sağlayabilmek için özellikleri iyi bilmeniz önemlidir. Özellikle spesifik bir hedef kitle tanımlamasında size doğru yolu gösterecek hedef kitlenin 15 özelliğini göz önünde bulundurarak iyi bir karakter analizi yapabilirsiniz:

 1. Yaş
 2. Cinsiyet
 3. Konum
 4. Gelir düzeyi
 5. İnternet kullanım alışkanlığı
 6. İlgi alanları
 7. Bütçe
 8. Medeni hal
 9. Etnik köken
 10. Geçmiş alışveriş deneyimleri
 11. Web arama geçmişi
 12. Ebeveynlik
 13. Evcil hayvan sahipliği
 14. Din
 15. Meslek

Hedef Kitle Analizi Nasıl Yapılır?

İş planı oluşturmak, satış stratejileri geliştirmek ve en önemlisi; iyi bir pazarlama ve reklam kampanyası ile doğrudan sonuç alabilmek için hedef kitle analizine önem vermeniz gerekir. Yanlış yapmanız halinde başarısızlığı garanti eden bu analizde, sizi doğruya ulaştıracak denenmiş yöntemler bulunur. Hedef kitlenizi analiz ederken bu yöntemleri kullanarak potansiyel müşterilerinizin kimler olduğunu tespit edebilir ve stratejinizi uygulamak için ihtiyacınız olan en önemli veriye sahip olabilirsiniz.

hedef kitle analizi

 • Mevcut Müşterilerinizi Analiz Edin

Halihazırda satış yapıyorsanız, ürün veya hizmetlerinizle ilgilenen müşterilerinizden işe başlayabilirsiniz. Onları daha detaylı inceleyerek ve haklarında daha fazla veriye ulaşmaya çalışarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Müşterilerinizin alışkanlıklarını öğrenmek için anket düzenlemek ya da görüşlerini almak için farklı yöntemleri kullanmak sizi doğrudan sonuca götürür. Ödeme tercihleri, demografik yapıları ve nerelerden alışveriş yaptıkları gibi önemli verileri toplayarak analize kaldığınız yerden devam edin.

 • İdeal Hedef Kitlenizin Kim Olduğunu Belirleyin

Ulaşmak istediğiniz ideal kitleyi doğru belirlemeniz gereklidir. Onların hakkında derinlemesine araştırmaya başlamadan önce yaş, cinsiyet, ilgi alanı, gelir durumu, lokasyon ve alışveriş alışkanlıklarını üzerinde mesai harcayın!

 • Hedef Kitlenizi Bölümlendirin

Hedef kitlenizi tanımlayan tek bir özelliğin bulunmaması işinizi zorlaştırabilir. Bu süreçte analiz ederken kitlenizi bölümlendirerek ortak noktaları yakalamaya çalışabilirsiniz. Kitlenizin ilgi alanlarını, nelere ihtiyaç duyduğunu, yaşlarını ya da demokgrafi yapılarını sınıflandırarak araştırmaya başlayın.

 • Daha Çok Araştırma Yapın

Hedef kitlenizle ilgili doğru çıkarımlar yapabilmek ve onlara ulaştığınızdan emin olabilmek için onları iyi tanımanız gerekir. Hedef kitlenizi tanımak için veri toplamaya daha fazla önem vermelisiniz. Sosyal medyada araştırma yaparak ya da yayınlanan raporları okuyarak işe başlayın. Müşterilerinize anketler düzenleyin ve onları tanımaya yönelik sorular yöneltin. Google Analytics ve farklı SEO araçlarından da bu süreçte destek alarak elinizdeki veriyi mümkün olduğunca artırın.

 • Ürünlerinizle Tüketiciler Arasındaki Bağı Kavrayın

Sattığınız ürünler ile hangi ihtiyacı karşılıyorsunuz? Tüketiciler sizin ürünlerinizi neden almalı? Paylaştığımız iki sorunun yanıtı, ideal müşteri kitlesine sizi ulaştırır. Tüketicilere sağladığınız faydaları anladığınızda ürünlerinizle kimlerin ilgileneceğini de keşfedebilirsiniz. Doğru sorular sorarak ürünlerinizi daha iyi tanımaya ve pazarlamada onları öne çıkartacak artıları anlamaya çalışın!

 • Rakiplerinizden Faydalanın

Rakipleriniz hedef kitlenizle aranızda dursa da onların önüne geçebilmek için ne yaptıklarını anlamanız gerekir. Onların paylaşımları ve reklam kampanyaları ile nasıl bir kitle hedeflediklerini belirleyerek işe koyulun. Devamında ise onların fiyatlandırma politikalarını inceleyebilir ve onların önüne çıkacak stratejileri oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 • Hedef Kitlenize Ulaşacağınız Kanalları Tespit Edin

Hedef kitlenizin nerelerde vakit harcadığını ya da kararlarını etkileyen dijital ve geleneksel medya kanallarının neler olduğunu doğru belirlemeniz önemlidir. Her ne kadar nokta atışı reklam kampanyaları yürütseniz bile hedef kitleniz, alışkanlıklarının tersine iş yapmaya karşı dirençlidir! Bu direnci kırmak için onların alışkanlıklarını iyi anlamanız ve alıştıkları kanallardan onlara ulaşmanız gerekir. Bu nedenle sosyal ağ reklamları, Google reklamları, TV reklamları ve Influencer marketing gibi cephanenizde her silahın bulunduğundan emin olun!

 • İdeal Müşteri Profilinizi Oluşturun

İdeal kitlenizin resmini çizebilmeniz için topladığınız tüm verileri kullanarak, iyi bir tanımla yapın! Hedef kitlenizin demografik yapısını, ilgi alanlarını, sorunlarını, beklentilerini ve ilgi alanlarını doğru belirlemenin ve onların alışkanlıklarını öğrenmenin ardından kim oldukları tasvir ederek pazarlama stratejilerinizi hayata geçirebilirsiniz.

Reklam Verirken Hedef Kitlenin Önemi

Hedef kitlenizi iyi tanımak, sizi doğrudan onlara ulaştıracak reklam kampanyaları yürütmenizi sağlar. Yukarıda değindiğimiz gibi hedef kitle, pazarlamanın mihenk taşıdır. Doğru pazarlama stratejileri ile uygun bütçelerle markanızı ve ürünlerinizi tanıtabilmek için doğrudan potansiyel müşterilerinizi hedeflemelisiniz. Reklam verirken hedef kitlenin önemini daha iyi anlamanıza yardımcı olacak aşağıdaki 3 başlığı inceleyebilirsiniz:

Verileri yorumlama

 • Reklam Bütçesini Optimize Edebilirsiniz

Hedef kitlesi tanımlamak, reklam bütçenizden tasarruf etmenize yardımcı olur. Ürünlerinizi geniş bir kitleye tanıtmaya çalışarak yüksek reklam harcamaları yapmak yerine hedef kitlenize tanımlı olarak yayınlayarak, daha az ödeme ile doğrudan potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

 • Müşteriye Mesajın İletildiğinden Emin Olabilirsiniz

Hedef kitlenizi belirlemek; onların nelerden hoşlandığını, nelere ilgi duyduğunu, ihtiyaçlarını ve beklentilerini anlamanız anlamına gelir. Onların dikkatini çekmeyi başaracak içerikler hazırlamak için bu verileri kullanarak etkili bir reklam kampanyası yürütebilirsiniz.

 • Müşteriyi Harekete Geçirecek İçerikler Oluşturabilirsiniz

Hedef kitlenizi tanımak, onların nasıl harekete geçeceğini bilmeniz anlamına gelir. Doğrudan onları ürünlerinize satın almaya itecek içerikler hazırlayarak satışlarınızı en hızlı şekilde artırabilirsiniz.

Hedef Kitlenizin Ziyaret Ettiği Siteleri Nasıl Bulabilirsiniz?

Hedef kitlenizi bulmak için yürüttüğünüz araştırmada, hangi siteleri ziyaret ettiği bilgisi büyük önem taşır. Gerek hedef anahtar kelime seçimi gerek ilgi alanlarına yönelik ayrıntılı bilgi edinilebilmesi açısından ziyaret edilen web siteleri markalar için önemli bir istatistiktir. Yürütülecek reklam kampanyalarında ya da içerik pazarlaması stratejilerinde bu verileri kullanarak organik ya da reklam yolu ile hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

ziyaret edilen sitelerin analizi

Tek başına ziyaret edilen web sitesi bilgisine sahip olmak büyük bir anlam ifade etmezken, yaptığınız analizler sonucu elde ettiğiniz diğer verilerle bu bilgiyi efektif bir şekilde kullanabilirsiniz. İşe başlamak için ücretli ve ücretsiz pek çok analiz aracı elinizde bulunmaktadır. Hedef anahtar kelimenizden yararlanarak daha derinlemesine araştırma yapmanızı ve sektörünüzün niş kelimelerine ulaşarak hedef kitlenizle ilişkili daha farklı alanları keşfetmenizi sağlayan bu araçlar ile hedef kitlenizi daha yakından tanıyabilirsiniz. Bu araştırma sürecinde yararlanabileceğiniz bazı araçlar ve sunduğu özelliklere aşağıda sizler için yer verdik:

 • Semrush

Online görünürlüğünü artırmak isteyen SEO uzmanlarının sık kullandığı SEO aracı olan Semrush, hedef kitle tanıma ve rakip analizinde elinizi güçlendirecek önemli verileri temin etmenizi sağlar. İçerik ve ürün pazarlama konusunda işinizi kolaylaştıran Semrush ile hem hedef kitlenizi hem de rakiplerinizi tanıyabilir, organik ziyaretçi sayınızı artıracak stratejiler oluşturabilir ve reklam kampanyalarınız için yeni alanlar keşfedebilirsiniz.

Semrush kullanırken alan adınızı ya da hedef anahtar kelimelerinizi kullanarak araştırma yapabilirsiniz. Hedef kitlenizin hangi anahtar kelimelerde aramalar yaptığı hakkında veriler sunan Semrush, e-ticaret sitelerine özel geliştirilen “Ürün Listeleme Reklamları” için rakiplerinizi her yönü ile tanımanıza yardımcı olur. Semrush ile hem kendinize yeni kelimeler bulabilir hem de hedef kitlenizin hangi sitelerde zaman geçirdiği hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 • Similarweb

E-Ticaret analiz aracı olarak kullanılan Similarweb, anahtar kelime ve ziyaretçilerin yöneldiği web siteleri gibi önemli verileri temin etmenizi sağlar. Çevrimiçi kullanılabilen Similarweb aracı ile internet kullanıcılarının ziyaret ettiği siteleri öğrenerek e-ticaret alanındaki faaliyetlerinizi güçlendirecek önemli verilere ulaşabilirsiniz.

Similarweb aracılığı ile anahtar kelime kullanımı, trafik kaynağı, web site aylık trafik oranları, kullanıcı ziyaret süreleri, anahtar kelime trafikleri ve kullanıcıların ziyaret ettiği sayfalarla ilgili veriler elde edebilirsiniz. Doğrudan e-ticaret sektörü ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen bu program ile hedef kitlenizi daha yakından tanıma şansını değerlendirebilirsiniz.

 • Ahrefs

SEO analiz aracı olarak popüler olan Ahrefs, hedef kitlenizin nerelerde zaman geçirdiği ve hangi kelimelerde işlem yaptığı gibi önemli verileri elde etmenizi sağlar. Site, içerik ve anahtar kelime araştırması yaparak hedef kitlenizin ilgi alanlarını keşfedebileceğiniz analiz aracı ile pazarlama stratejileriniz için önemli veriler elde edebilirsiniz.

2 Saatte PayTR’lı Olun!
PayTR Sanal Pos’a Hemen Başvurun

Benzer Blog İçerikleri İlginizi Çekebilir