İnternetten Satış Nasıl Yapılır?

İnternetten Satış Nasıl Yapılır?

Siz de bir online mağaza açarak e-ticaret işine girebilir ve ürünlerinizi internet üzerinden satabilirsiniz. İnternetten satış yapmaya başlamak için bir web sitesi kurmak ilk adım, ancak sonrasında neler yapmanız, hangi adımları izlemeniz gerekiyor, bir araya getirdik.

Alışveriş denildiğinde artık gözümüzde canlanan, dört tarafı kapalı, fiziksel mağazalar yerine, e-ticaret siteleri oluyor. Aklınıza gelebilecek her ürün ve hizmetin, internette en az bir muadilini bulmak mümkün. Üstelik fiyat karşılaştırma siteleri ile hangi seçenek nerede, ne zaman elimize ulaşır, mâliyeti nedir kolayca görebiliyoruz. Peki, tüketicilerin daha iyi fiyat ve seçenekler nedeniyle günbegün daha yoğun olarak tercih ettiği e-ticarete nasıl başlanır?

İnternet üzerinden farklı yollarla ürün ve hizmet satabilirsiniz. Bu yolların başında kendi web siteniz üzerinden satış yapmak, bir pazar yerine katılmak ve burada bir çevrimiçi mağaza açmak ya da kendi pazar yerinizi kurup, buradan satış yapmak olarak sıralanabilir.

Web sitemden nasıl ürün satabilirim?

Markanıza ait web sitesi açarak, buradan satışa başlamak, bir fiziksel mağaza açmaktan çok da farklı değil. Pazar yerlerinin aksine, kendi e-ticaret sitenizde tüm sorumluluk ve kontrol size aittir. Müşterilerin giriş yapacağı ana sayfadan, vitrin niteliğindeki ürün sayfalarına, ödemeden satış sonrası desteğe kadar birçok hassas konuyla ilgilenmeniz gerekir.

Online satış için kendi e-ticaret sitenizi oluşturmak, sanılanın aksine, herhangi bir teknik bilgiye sahip olmayı gerektirmez. Artık birçok farklı alternatif arasından seçebileceğiniz hizmetlerle, eksiksiz bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. Ancak bu noktada, kuracağınız sitenin her bölümüyle markanızı temsil edeceğini ve müşterileriniz için sonradan değiştirmenizin belki de mümkün olmayacağı ilk intibayı bırakacağını unutmamalısınız.

Pazar yeri nedir? Online satış için ne avantajlar sağlar?

Elektronik pazar yerleri, teknolojinin insan ihtiyacını çağa uygun hâle getirmesinin, bir diğer deyişle dönüştürmesinin en iyi örneklerinden biridir. Aslında pazar yerleri tıpkı mahalle pazarları ve büyük çarşılar gibi, birçok farklı satıcının belirli kural ve uygulamalar çerçevesinde fiyat ve kampanya özgürlüğüne sahip olduğu, birçok mağazaya ev sahipliği yapan marketlerdir.

Ürünlerinizi bir pazar yeri üzerinden satmak istediğinizde, bir önceki başlıkta incelediğimiz mâliyet ve eforların bir bölümünden muaf olursunuz. Örneğin bir ödeme sistemi edinmeniz ya da ürün sayfalarını sıfırdan oluşturmak zorunda kalmazsınız. Tüm bunlar, pazar yeri tarafından değişkenlik gösteren ücret, aidat ya da komisyonlar karşılığında satıcılara hizmet olarak sunulur. Eğer elinizdeki ürünün pazarda nasıl bir talep görür ölçümlemek isterseniz, e-ticaret maceranıza bir pazar yerine katılarak başlayabilirsiniz. Pazar yeri, kendi web sitenizi kurup e-ticarete atıldığınızda yapacağınız reklamlardan ciddi ölçüde kurtarır. Sonuçta pazar yerinin bir arama motorunda daha önde çıkacağı, fiyat karşılaştırma sistemlerine dahil olacağı ve uygun fiyatla ana sayfada bile görünerek hazır internet trafiğinden faydalanma gibi avantajlı, başlangıç için faydalı olabilir.

Bir pazar yeri kurmak: Hangi seçenek daha mantıklı?

Pazar yerleri, geleneksel e-ticaretin en kapsamlı inisiyatiflerindendir. Kendi pazar yerinizi kurmak, teknik başta olmak üzere tüm alanlarda özel bilgi birikimi, adanmışlık ve yatırım gerektirir. E-ticarete atılmayı düşünün birisi için uzak bir hedef olsa da, gelecek planlarınız için şimdiden bir pazar yeriyle neler yapabileceğinizi bilmeniz önemlidir.

Pazar yerlerinin birçok satıcıyı bir araya getiren çarşılara benzer olduğundan bahsetmiştik. Son dönemde kendi içerisinde yeni bir dönüşüme uğrayan pazar yerleri, artık her kategoriden tüm ürünleri satan örneklerin yanı sıra, niş alanlara odaklanan türleriyle de karşımıza çıkıyor.

Yalnızca bir ürün segmentinin satıldığı pazar yerleri arttığı gibi, aynı zamanda unutulmaya yüz tutmuş bir zanaatın ustalarının yaptıklarını ülkenin dört bir tarafına ulaştıran örneklere de rastlamak mümkün. Bu da pazaryerlerinin dijital dünyaya yalnızca ticaret işleviyle değil, sosyal etkisiyle de aktarılabileceğinin büyük bir kanıtı niteliğinde.

Pazar yeri kurmak size, kendi ürünlerinizi öne çıkartmanın yanı sıra, iş ortaklarınızın da satış yapabileceği ve ziyaretçi, yani potansiyel müşteri hacminin birleşeceği bir ortam sağlar. Ancak faydaları bununla bitmez; çünkü onlar için gelecek aramalar size de müşteri getirebilir. Diğer satıcıların oluşturduğu içerikler internette yerinizi sağlamlaştırır, arama motorunda görünürlüğünüz, müşteri aklında bilinirliğiniz artar. Yeni ürünler için hazır şablonlar ile kolayca satışa hazır olabilmenizi sağlar.