2020 Sanal POS Ödeme Oranları ve E-Ticaret Verileri

2020 Sanal POS Ödeme Oranları

2020 Sanal POS ödeme oranları

E-ticaretteki artan satışları göz önüne seren 2020 Sanal POS ödeme oranları konusunda birçok kurum açıklama yaparak, sektörün durumunu göz önüne serdi.

Sanal POS ile internet üzerinden kredi veya banka kartıyla ödeme kabul edebilen şirketler, salgının finansal yıkımına karşı ayakta durabildi. COVID-19 sağlık krizi, birçok işletmenin geçici ya da kalıcı süreyle kepenk indirmesini, birçoklarının ise yeni iş modelleri benimsemesini zorunlu hale getirirken; internet üzerinden Sanal POS ile satış yapan birçok işletme, tarihlerinin en kazançlı dönemlerini yaşadı.

Aşılama çalışmalarının başladığı günümüzde, salgının etkileri hâlâ hissediliyor. Geriye dönüp baktığımızda, sanal POS ile ödeme kabul eden işletmelerin, yalnızca fiziksel mağazalarıyla çalışanlara kıyasla salgının ekonomik zararlarından daha az etkilendiği görülüyor.

2020 Sanal POS ödemeleri – Açıklanan veriler

Ticaret Bakanlığı 2020 e-ticaret verileri

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı verilerine göre, 2020’nin ilk yarısında (Ocak – Haziran) Sanal POS üzerinden kabul edilen e-ticaret ödemeleri, 58,1 milyar lira olarak gerçekleşti. Bunun 3,7 milyar liralık bölümünü ise yabancılar yerli e-ticaret sitelerinden yaptıkları alışverişler için sanal POS üzerinden kabul edilen ödemeler oluşturdu.

2020’nin ilk yarısında İstanbul’dan gerçekleştirilen ve e-tüccarların sanal POS üzerinden kabul ettikleri kartlı ödemelerin genel ticarete oranı yüzde 14 oldu. Bir önceki yılın aynı döneminde bu oran yüzde 11,2 olarak kaydedilmişti.

Salgın öncesinde e-ticaret tüketicilerinin yüzde 45’i kredi veya banka kartlarını kullanarak sanal POS’lar aracılığıyla ödeme yaparken, salgın esnasında bu oran yüzde 65’e yükseldi. Türkiye’de geçtiğimiz salgın kısıtlamalarının başlamasıyla 5 milyon 600 bin kişi çevrimiçi alışverişle ilk kez tanıştı.

BKM 2020 e-ticaret verileri

Bankalararası Kart Merkezi verileri ise 2020 mayıs ayında internet üzerinden yapılan alışverişlerin sanal POS’lar aracılığıyla kartla ödenme oranının rekor kırarak yüzde 25’i geçtiğini açıkladı. Bu 30 günlük süreçte 2 milyon kart ilk kez internetten ödemeler için kullanılırken, sanal POS ile ödeme kabul eden şirketlerin sayısı ise yüzde 43 artışla 54 bini geçti.

Sanal POS nedir?

Sanal POS, online satış yapan firmaların kredi kartlarından online olarak güvenli tahsilat yapmalarını sağlayan bir yazılımıdır. Satış yapmak amacıyla kurulan web sitelerine entegre edilebilir. E-ticaret sitenizden alışveriş yapan müşterilerinizin kartla ödeme yapabilmesi için bir sanal POS’a ihtiyaç duyarsınız. Sanal POS, bir web sitesini basit bir çevrimiçi katalogdan, gerçek bir satış noktasına çeviren faktördür. Bildiğimiz POS makinelerinin e-ticaret sitelerine uyarlanmış masaüstü ya da web uygulamaları olarak tasarlanan sanal POS sistemleri, birçok farklı ödeme seçeneğini 7/24 güvenle kabul edebilmenize olanak tanır.

PayTR ile güvenle çevrimiçi ödemeler alın

Türkiye’nin en köklü ödeme kuruluşu PayTR, sunduğu Sanal POS ve ödeme çözümleriyle KOBİ’lerin güvenli şekilde çevrimiçi ödemeler kabul etmeye başlamasını sağlıyor. PayTR’ın hem işletmeyi hem de tüketiciyi gözeten özellikleriyle güvenle ödeme alabilir ve aldığınız ödemeleri ertesi iş günü hesabınızda görebilirsiniz.

PayTR Sanal POS’un gelişmiş özellikleri

blank

Smart Switch: Banka altyapılarından dolayı yaşanabilecek kesintileri engellemek için tüm banka POS sistemlerini anlık olarak takip eder. Herhangi bir bankanın altyapısında kesinti yaşandığında, ödeme otomatik olarak farklı banka POS’larına yönlendirilir ve kesintinin ödeme akışını aksatmasının önüne geçer. Üstelik tüm bunlar, müşterinin ödeme süreci aksamadan arka planda anlık olarak gerçekleşir.

blank

Returner: Para iadeleri hakkında endişelenmek zorunda değilsiniz. PayTR, banka veya hesap kaynaklı nedenlerden ötürü geri dönen ödemeleri otomatik olarak algılar ve iade talebinde bulunan müşterileri bilgilendirir. Bilgilendirme esnasında iletilen form sayesinde müşterilerin kolaylıkla iade talebi oluşturmalarını sağlar. Böylece iade işlemlerinde yaşanabilecek aksaklıklarla ilgilenmek için zaman ve çaba harcamak zorunda kalmazsınız.

blank

Smart Secure: PayTR, öğrenen ve kendini sürekli geliştiren bir sistemdir. Akıllı altyapı, müşteri alışkanlıklarını takip ederek, ödeme sürecini güvenle kısaltmak için uygun çözümler üretir. Bir işlemin 3D Secure aşaması olmaksızın gerçekleştirilmesini güvenli bulduğunda, ödemenin ekstra güvenlik adımından geçilmeden tamamlaması sağlanır. Banka tarafından kart sahibini doğrulamak için gerçekleştirilen bu süreçte yaşanması olası sorunlar ve satış kayıpları ortadan kalkar.

blank

Fraudar: Yerli mühendisler tarafından 10 yılı aşkın süredir geliştirilen ve yapay zeka makine öğrenimi tekniğiyle kendini sürekli iyileştiren PayTR ödeme sistemi, tüm işlemleri anlık olarak izler ve olası bir sahtekarlık teşebbüsü saptadığında ödemeyi iptal eder. Dolandırıcılık kalkışmalarına karşı e-tüccarları korur. Bu sayede KOBİ’lerin ilaveten bir sahtekarlık önleme çözümüne masraf yapmasına gerek kalmaz.

blank

UniSupport: PayTR en gelişmiş teknolojilerle çalışan, sürekli kendini geliştiren bir güvenli ödeme sistemidir. Sistemin sektörde ön plana çıkan en büyük özelliği ise sunduğumuz kesintisiz destektir. PayTR kullanan tüm işletmeler, PayTR Mağaza Paneli üzerinden 7 gün 24 saat teknik ve operasyonel desteğe ulaşır. Uzmanlarımız PayTR sistemini sürekli izler ve destek taleplerine hızla yanıt verir. Aktif satışlarınızda yaşadığınız sorunlar hızla çözülür ve işlem kayıpları yaşamazsınız.

2 Saatte PayTR’lı Olun!

PayTR Sanal Pos Hızlı Başvuru : bit.ly/2SaatteSanalPos

2 Saatte Ücretsiz Sanal POS HEMEN BAŞVUR