3D Secure Nedir, Ne işe Yarar?

3D Secure, bir diğer adıyla 3D Güvenli Ödeme sistemi, internetten yapılan kredi ve banka kartlı ödeme işlemlerine ek bir güvenlik katmanı olarak tasarlanmış bir protokoldür. Arcot Systems tarafından geliştirilen güvenlik katmanı, dünyanın en büyük kart üreticileri Visa ve MasterCard tarafından sırasıyla “Verified by Visa” ve “MasterCard SecureCode” isimleriyle kullanıma sokuldu.

Çevrimiçi ödemelerin doğrulanması ve onaylanması, üç farklı tarafın dahil olduğu çok katmanlı bir süreçtir. Sürece dahil olan taraflar kart üreticisi şirket (Visa ya da MasterCard), müşteri ve ödeme sistemi şeklinde sıralanır.

Bir e-tüccar olarak web sitenizde 3D Secure sistemini aktif ettiğinizde ya da bu sistemle çalışan bir ödeme sistemi kullandığınızda, kredi kartı sahibi müşterileriniz isteklerine bağlı olarak çok daha güvenli bir ödeme sürecini tercih edebilirler.

3D Güvenli Ödeme

3D Secure Nasıl Çalışır?

3D Secure sisteminin nasıl işlediğini açıklamak için e-ticaret sitenizdeki sanal mağazalara ödeme sistemi olarak PayTR’nin çalıştığını varsayalım.

  1. Satın almak istediği ürünleri sepete ekleyen müşteri, ödeme formuna kredi veya banka kartı bilgilerini girer.
  2. PayTR dizin sunucusuyla iletişime geçer ve bilgilerin doğruluğunu onaylar.
  3. Onayın ardından müşteri bankasının 3D Secure sayfasına yönlendirilir ve parolası ya da alacağı tek seferlik PIN aracılığıyla burada kimliğini bir kez daha doğrular.
  4. Banka nezdinde gerçekleştirilen doğrulamanın ardından, PayTR işlemin detaylarını ödemeyi alacak olan bankaya sağlar ve onlardan gelecek onayın ardından ödeme tamamlanmış olur.
  5. Müşteri ödeme işleminin başarılı ya da başarısız olduğuna dair e-posta ve/veya kısa mesaj yoluyla bilgilendirilir.

3D Secure Ne Avantaj Sağlar?

3D Secure güvenli ödeme sisteminin avantajlarının başında sahteciliği önlemesi geliyor. Çevrimiçi alışverişlere daha güvenli bir yöntem sunarak müşteri sadakatini perçinliyor, kolay kullanılabilir olması ise internetten ödemelerin artmasına olanak tanıyor.

3D Secure güvenli alışveriş sisteminin e-ticaret sitelerini koruyan birçok özelliği bulunuyor. Bunların başında geri ödeme yükümlülüğünü e-tüccardan alması sayılabilir. Bir ödemeye hile ya da sahtecilik karışsa dahi, ödeme 3D Secure ile doğrulandığı için müşteriden gelebilecek geri ödeme talebinin muhatabı siz değil, banka olacaktır. Bunun yanı sıra, ödemeyi kolay ve güvenli bir hale getirmesi, dolaylı olarak e-ticaret markalarının güvenilirliğine katkıda bulunur.

2 Saatte PayTR’lı Olun!

PayTR Sanal Pos Hızlı Başvuru : bit.ly/2SaatteSanalPos