Logo Logo

E-Ticarette Ödeme Yöntemleri Ve Sepeti Terk Etme Oranları

İçindekiler
24.10.2019 - 4 dk Okuma Süresi

Günümüzde E-Ticaret oldukça hızlı şekilde büyümekte. Bir çok esnaf, yerli kuruluş dükkanlarını kapatarak internette mağaza açmayı hedefleyerek, piyasaya giriş yapmaktadır. Tübisad derneğinin 2018 verilerine göre E-Ticaret büyüme oranı Türkiye’de %42 olarak ölçümlenmiştir. Bu sonuç doğrultusunda yapılan ciro ise; 59,9 milyar TL olarak açıklanmıştır.

E-Ticaret Rapor sonuçları:

Günümüzde bu denli büyüme yaşayan E-Ticaret’te, Ödeme Yöntemleri ise oldukça önemli bir konu diyebiliriz. Gelin hep birlikte bakalım.

E-Ticaret’te Kredi Kartı Ödeme Methodunun Önemi

2017 verilerine göre internetten alışverişte kartlı ödeme tutarı 99,1 Milyar TL olarak açıklanmıştı. Bu verilere istinaden kullanıcılar, ziyaretçilerin %36 lık bir kısmı kredi kartı ile ödeme sistemini kullanmaktadır. E-Ticaret sitenizde sepeti terk etme oranı fazla ise bunun temel başlı sebeplerinden bir tanesi ödeme yöntemleri olarak adlandırabiliriz.

Ödeme yöntemleri haricinde alıcıların %34’ünün  ürün inceleme sonrası, %23’ünün ise gönderimle ilgili sorun yaşamaları sebebiyle satışı sonlandırmadıkları görülmüştür.

2017 yılında tüketicilerin sepeti terketme oranının %6’sı Kısıtlı ödeme seçeneklerinden kaynaklanmaktadır.

Peki iyileştirme yöntemleri nelerdir?

1. Kullanıcıya güven sağlanması:

SSL, Gizlilik politikası, Teslimat koşulları, Mesafeli Satış Sözleşmesi, Ürün İadeleri Politikası ve Hakkımızda vb. sayfalar bir nebze’de olsa kullanıcıya güven sağlamaktadır.

2. Mobil alışveriş deneyiminin en üst performansa taşınması:

Kullanıcılar mobil alışveriş’e artık daha çok önem vermektedir. Barilliance’ın raporlarına göre ekran ne kadar küçülürse, dizayn bozulursa kullanıcının sepeti terk etme oranı o kadar yükselmektedir.

Bu oranlar Bilgisayar’da %73 iken, cep telefonlarında %86 olarak bilinmektedir.

Mobil alışveriş konusunda hız, ürünün ulaşılabilir olması ve en önemlisi “Ödeme yöntemlerine” kolay bir şekilde erişebilmesi gerekmektedir.  Genel olarak bir çok E-Ticaret sitesinin en büyük hatalarından bir tanesi ürün sepette saklamaması diyebiliriz.

Sepeti terk etme oranı nasıl ölçülür?

Google Analytics, Google Tag Manager gibi araçlarla ölçümleme yapabilirsiniz. 3. Parti uygulamalarında ise Hotjar ile kolay bir şekilde ölçümleme sağlayabilirsiniz. Sepeti terk eden kullanıcılarınız için kampanyalar oluşturmaktan çekinmeyiniz. Bu sayede satış hacminizi arttırarak kullanıcıya güven imajı sağlayabilirsiniz.

Sepet terke etme oranını iyileştirmek için ne yapmalı?

 1. Sayfanızın hızlı olduğundan emin olunuz.
 2. Sayfanızı mobil cihazlara göre dizayn ediniz.
 3. Sepette +KDV, +Kargo, bedelini değerlendiriniz.
 4. Kullanıcı üye olmadan alışveriş seçeneği sununuz.
 5. E-Mail ile yeniden pazarlama stratejisi oluşturunuz.
 6. Kullanıcının soru sorabileceğini canlı destek oluşturunuz.
 7. Ziyaretçileri izleyiniz.
 8. Tahmini teslimat tarihi.
 9. Re-Marketing ayarlaması sağlayınız.
 10. SMS kullanımını arttırınız.
 11. Bildirim gönderme ayarlarınızı yapınız.
 12. Pop-up gösterimi sağlayınız.
 13. İndirme kuponları oluşturunuz.
 14. Çerez ayarlarını sağlayınız. (Sepette bulunan ürün geri gelen kullanıcının tekrardan sepetinde ekli olması)
 15. Farklı ödeme yöntemleri sununuz. (Kapıda ödeme, kredi kartı ile ödeme, banka havalesi & EFT)
 16. Ödeme Kuruluşlarından hizmet alınız. (Ayrıca PayTR gibi bir ödeme kuruluşundan hizmet almanız durumunda, bankalara tek tek Sanal Pos başvurusu yapmak gibi zahmetli süreçleri de bertaraf ederek, tek bir ödeme modülü entegrasyonu ile alıcılarınızın tüm kredi kartlarından ödeme yapmasını sağlayabilirsiniz. Ödeme Hizmetleri firmaları aracılığı ile, alıcılarınız kredi kartı ile tek çekim ve taksitli ödemenin yanı sıra, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile de ödemelerini tamamlayabilir, puanlarını alışverişlerde kullanabilirler)

Yukarıda bahsettiğimiz 16 madde ile kullanıcıları tekrardan sitenize çekebilir ve ürünün satışını gerçekleştirebiliriz.

E-ticaret işlem hacminizi arttırmanın bir başka yolu Re-Marketing

Re-Marketing nedir?

Kullanıcı sitenize giriş yapar. Satın alma işlemini tamamlamadan çıkış yapar, yukarıda bahsettiğimiz yöntemler sayesinde kullanıcıya tekrar ulaştığınızda kullanıcı sepetinde bıraktığı ürün ile karşılaşır. İşlemi tamamlar. Elbette, bu kadar kısa değil.

Bir sonraki yazımız olan Detaylı Re-Marketing Yöntemleri’nde görüşmek üzere.

Konuk Yazar: Canberk BALCILAR

2 Saatte PayTR’lı Olun!
PayTR Sanal Pos’a Hemen Başvurun

Benzer Blog İçerikleri İlginizi Çekebilir