Fintech Nedir, Nasıl Kullanılır?

Fintech Nedir, Nasıl Kullanılır?

Fintech nedir?

Herkesin dilinde olan fintech, ya da uzun adıyla finansal teknoloji ne anlama geliyor, nedir, hayatımıza ne gibi etkileri olacak, Fintech Türkiye’de ne durumda, kısaca anlattık.

Son birkaç yıldır herkesin dilinde olan fintech, finans ve bankacılık sektörü için uzun zamandır bilinen bir kavram olsa da, sektör dışındakiler Fintech nedir, nasıl kullanılır, ne önemi var gibi soruları sıklıkla soruyor. Bu sebeple  sektörü anlatmadan önce fintech kelimesinin sözlük anlamından ve tarihçesinden başlayalım.

İngilizcede finans (finance) ve teknoloji (technology) sözcüklerinin kısaltmalarının birleşiminden oluşan fintech (fintek), adından da anlaşılabileceği gibi finansal sektördeki teknolojik çözümlere verilen addır.

Fintech nasıl ortaya çıktı?

Her ne kadar klasik bankacılığı internet ile buluşturan online (çevrimiçi) bankacılık gibi çözümler fintek’in ilk örneklerinden olsa da, son yıllarda çözümler ve yenilikler giderek daha karmaşık olmaya ve hayata pratik açılımlar getirmeye başladı. İnternet üzerinden ödeme yapabilmemiz da fintek şemsiyesinin altında toplanıyor, kripto para da. Dolayısıyla fintech girişimleri ve fintek ekosistemi etrafına katı bir sınır çizebilmek mantıklı değil.

Ayrıca fintek tarihini herkes farklı bir noktadan alıyor. Örneğin bugün her köşe başında görebileceğiniz, para çekip bankacılık işlemleri yaptığımız ATM’lerin 1960’ların sonunda ortaya çıkışını da milat olarak alan var, POS makinelerini de. Kimisi ise yukarıda belirttiğimiz gibi mobil bankacılığı ya da tamamen uygulama tabanlı, yıkıcı (disruptive) start-up fikirlerinin doğuşunu esas alıyor.

Ancak başlangıcı nereye koyarsanız koyun, modern teknolojilerin finansı götürdüğü yere fintech de gidiyor. Bu gelişmelerin etkisini bireysel finanstan üst düzey kurumsal uygulama alanlarına kadar görüyoruz. Örneğin yatırım bankacılığı da fintech’ten nasibini alıyor. Yakın gelecekte bir insana göre son derece hızlı analiz yapan ve insanın değerlendiremeyeceği kadar veriyi işleyebilen teknolojiler ile yatırım tavsiyelerini dahi fintek çözümleri verebilecek.

Türkiye fintech açısından ne durumda?

Türkiye’deki ekosistemi yakından takip eden Fintech İstanbul’un Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ile hazırladığı “Türkiye Fintech Ekosistemi” raporu ile pazar hakkında önemli bilgileri göz önüne serdi. Rapora göre Türkiye’de 2012 yılında 4,6 milyon dolar olan FinTech yatırımlarının miktarı, 2016 yılına gelindiğinde bir önceki yıla kıyasla %175 artış gösterdi ve 29 milyon dolara ulaştı.

2018 yılındaki veriler ise daha da parlak. Deloitte ve Bankalararası Kart Merkezi (BKM) iş birliğiyle hazırlanan rapor, Türkiye’de bu alanda 200’ün üzerinde şirketin bulunduğunu ve yaklaşık 15 milyar dolar büyüklüğe sahip olduklarını gösteriyor. Rapora göre Türkiye’de fintech’in yıllık büyüme oranı ise ortalama yüzde 14 olarak belirtilmiş.

Fintek denilince akla gelen en önemli konulardan birisi de kripto para. Özellikle Bitcoin fiyatları hızlı arttıkça ülkemizde de kripto para konusunda bir merak oluştuğunu görüyoruz. Elbette kripto para borsası, kripto alım satım uygulaması gibi çeşitli mobil uygulamalar ve kripto para analiz web siteleri ve videoları da bolca izleniyor. Bu konuda Türkiye’nin diğer ülkelerden daha hareketli olduğunu bile söylemek mümkün.

Fintech dünyasındaki en yeni trendler nedir?

FINTECH

KPMG’nin 2019 fintech trendlerini tahmin ettiği çalışmasına göre, aşağıdaki konular öne çıkacak.

  • Ödeme gibi fintech dünyasındaki olgun ve blok zinciri (blockchain) gibi yükselişteki alanlarda konsolidasyonlar göreceğiz.
  • Girişimler ölçekli büyüyerek uluslararası kapıları zorlayacaklar. Yatırımcıların son aşama fintech’lere ilgisi artarken, risksiz gözüken şirketler büyük yatırımlar alarak daha da büyüyecek.
  • Avrupa’da başlayan açık bankacılık dalgası diğer bölgeleri de etkileyecek ve teknoloji devleri ve startup’lar da finans alanında ağırlık göstermeye başlayacak ve bu ekosistem ve dolayısıyla pazar büyüyecek.
  • Bunun dışında dijital bankacılık hizmetlerinin kapsamı genişlerken, tüketici ve kurumlar için buradaki kullanım kolaylaşacak ve fırsatlar artacak. Bitcoin’in arkasındaki teknoloji olarak tanınan blok zinciri (blockchain) ise farklı uygulama alanlarında kullanıldıkça, ilgi ve yatırım da artacak.

PayTR de ödeme alanındaki çözümleriyle, bir fintek şirketidir. 2009 yılından bu yana hizmet veren, tamamı yerli sermaye ile kurulan PayTR Ödeme Hizmetleri A.Ş., 26 Nisan 2016 itibari ile 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun kapsamında lisanslı bir ödeme kuruluşu olmuştur. PayTR’nin sunduğu fintek çözümleri arasında Sanal Pos, Pazaryeri Çözümü gelmektedir.

2 Saatte PayTR’lı Olun!

PayTR Sanal Pos Hızlı Başvuru : bit.ly/2SaatteSanalPos