Refund (İade) Ne Demek, Hangi Durumlarda Geçerli?

Refund (İade) Ne Demek, Hangi Durumlarda Geçerli?

İnternetten alışveriş yapanların belirli durumlarda para iadesi alma hakkı doğar. İade işleminin gerçekleşmesi için gereken iade talebi, iade şartlarının yanında, özellikle yurt dışı e-ticaret sitelerinden alışveriş yapanlar için kafa karışıklığı olmaması açısından refund ne demek, refund only, refund amount gibi kavramları da açıkladık.

Refund (iade) ne demek?

Belirli durumlarda online alışveriş ile sahip olunan ürün ve hizmetlerin iade edilmesi gerekebilir. Ürün iadesi taleplerinin başında yanlış ürün gönderimi, kargodan hatalı ya da arızalı ürün çıkması, kalite sebebiyle yaşanan memnuniyetsizlik, beden uyuşmazlığı ya da ürünü satın almaktan vazgeçmek gelmektedir.

Refund talebi geldiğine ne yapmak gerekir?

E-ticaret sitesi sahipleri için de iade talebi olduğunda, satıcının ya da online alışveriş sitesinin izlemesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır.

İsteğin geçerliliğini araştırmak için alışverişle ilgili verileri takip etmek gerekir. Örneğin alıcının talebi doğru mu? Depodan doğru ürün mü gönderilmiş?

Bu iki sorunun yanıtına bakarak, ürünü alıcıdan geri isteyebilirsiniz. Daha sonra ise üründe bir arıza ya da kusur bulunuyor mu? Ürünü değiştirmek sorunu çözer mi? Varsa, kusur başka bir ürün gönderimi ile giderilebilir mi?

Alıcı ürünü tamamen iade etmek istiyorsa ve yasal hakları dahilindeyse, para iadesi de gerçekleştirilebilir.

Müşteri memnuniyetini artırmak adına, yaşanan olumsuz süreçten dolayı müşterinin talebi yerine getirildikten sonra, dilerseniz kendisine hediye çeki, indirim kuponu vb. kolaylıklar sağlayabilirsiniz.

Refund Only ve Refund Amound Ne Demek?

İnternet üzerinden yurt dışı merkezli ya da yabancı dildeki sitelerde yapacağınız alışverişlerde karşılaşabileceğiniz refund only ibaresi, ürünle ilgili değişim seçeneğinin olmadığını ve sadece para iadesi yapılabileceğini göstermektedir.

Refund Amount ise iade miktarını belirtmektedir. Yani ürünü aide etme karşılığında alacağınız ücreti bu ibarenin karşısında görebilirsiniz.

İade hangi durumlarda geçerlidir ve nasıl yapılır?

Ürün, hizmet ve para iadesinin şartları, Türk Ticaret Kanunu ve Tüketici Kanunu’nda belirlendiği gibi e-ticaret siteleri de kullanıcılarla yaptıkları sözleşmelerde ek maddelerle bu kapsamı genişletebilir, geliştirebilir ve yasal olarak uygun olacak şekilde değiştirebilirler. E-ticaret sitenizde müşterilerin karşılaşabileceği çeşitli durumlara özel iade şartlarınızı, yasal danışmanlık alarak ya da varsa kurumunuzdaki avukatınıza danışarak belirleyebilirsiniz.

Müşteri kaynaklı hatalar

Para iadesi yaparken, hem müşterinin hem de markanızın korunduğundan emin olmalı, uygun bir denge belirlemelisiniz. Ürün müşteriden kaynaklanmayan bir şekilde hatalı, kusurlu, arızalı ya da kullanılamaz durumda ise bu hakkı müşterilere hemen tanımanızda fayda vardır.

Sizden kaynaklı hatalar

Ayrıca, ürün sayfasında belirtilen kalitede sonuç verebilmesi de gerekmektedir. Bu bildirimin doğruluğunu garanti etmek e-ticaret sitesinin sorumluluğundadır. Sizden kaynaklanan bir hata yüzünden müşteriniz ürünü geri gönderip para iadesi almak isterse, bunu yapmanız uzun vadede müşteri memnuniyetini artıracaktır. Müşteriler güven duydukları yerden alışveriş yapmayı severler ve ürün yorumları ile internet üzerinde hakkınızda yapılacak olumlu müşteri yorumları, ilerideki alışverişler için referans niteliği taşıyacaktır.

İade süresi

Bir diğer konu ise, para iadesi için belirlenen süredir. Ürün hatalı, kusurlu, arızalı ya da herhangi bir sebeple para iadesini hak etse dahi, belirlenen süre içerisinde talebin size iletilmesi gerekmektedir. Ancak yine müşteri memnuniyeti çalışmaları dahilinde iade süresini uzatabilmek de markanın ya da alışveriş sitesinin elindedir.

Alıcı ve satıcının kanuni hakları nelerdir?

İlgili kanunlara göre, tüketiciler ürün ve hizmetle ilgili 7 gün içerisinde hiçbir gerekçe göstermeden cayma hakkına sahiptir. Burada önemli olan ürünün tekrar satılabilir şekilde iade edilmesidir. Bu da alıcının sorumluluğundadır.

Alıcının sorumluluğu ise talep tarihinden itibaren en geç 10 gün içerisinde para iadesini gerçekleştirmek ve en geç 20 gün içerisinde ise tüm masrafları satıcıya ait olmak üzere, ürünü iade almaktır.

Konser, toplantı, etkinlik gibi hizmetlerde satın alma ile hizmetin gerçekleşmesi arasında 7 günden az süre varsa, cayma süresi, aradaki süre kadardır. Yani hizmeti alıp, sonra iade etmek mümkün değildir.

No Refunds

Her ürün sınırsız cayma hakkında sahip değildir. Örneğin giysilerin giyilmemiş, kişisel bakım ürünlerinin kullanılmamış olması gerekir. Ambalajlı ürünlerin ambalajının bozulmaması gerekir.

Kullanılmasına karşın iade edilebilecek ürünlere de kanunda yer verilmiştir. Örneğin bir kıyafeti ilk yıkamanızda kullanamayacak ya da özelliklerinden bir kısmını ya da tamamını yitirecek olması, ayıplı ürün kapsamında iade sebebidir.

Ürünün ilk görüşte kusuru belli oluyorsa, bu da onu gizli ayıplı ürün kapsamına sokar ve dolayısıyla alıcının iade alma hakkı doğar.

PayTR Sanal POS ile iade işlemi nasıl yapılır?

PayTR Sanal Pos kullanan iş yerleri, para iadesi (refund) işlemi için birkaç basit adımı izleyerek süreci tamamlayabilirler. İlk aşamada alıcı PayTR Sanal Pos ile kendisine açılan işyeri paneline girerek buradan iade talebini yapar. Sistem otomatik olarak banka ile konuşur ve şartlar uygunsa iade işlemi banka nezdinde gerçekleşir.

2 Saatte PayTR’lı Olun!

PayTR Sanal Pos Hızlı Başvuru : bit.ly/2SaatteSanalPos

2 Saatte Ücretsiz Sanal POS HEMEN BAŞVUR