Sanal POS Hata Kodları ve Çözümleri

blank

Sanal POS hata kodları, e-ticaret faaliyetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesine engel olur. Aynı zamanda firmalar için itibar kaybı ortaya çıkarır. Hata kodları, bir hatanın ne anlama geldiğini ifade eden sayılardır. Bu sayılar belirli hataların varlığını ifade eder.

Ödeme yapmak isteyen müşterilerin yaptıkları birtakım hatalar, kodların ortaya çıkmasına neden olur. Bazen yanlış girilen bir kod, bazen de yetersiz bakiye nedeniyle ödeme gerçekleştirilemez. Yapılan hatalı işlemleri sisteminizden kolayca görebilirsiniz.

Sanal POS hata kodları, kötü niyetli işlemler neticesinde de ortaya çıkabilir. Başkasının kredi kartını kullanmaya çalışanların arka arkaya yaptıkları denemeler sonucunda hata kodları meydana gelir. Bunun yanı sıra arka arkaya girilen hatalı şifreler de söz konusu olabilir.

Sanal POS Hata Kodları Neden Oluşur?

Sanal POS hata kodlarının oluşma nedeni, kartlardan para çekilmesini engelleyen durumlardır. Burada pek çok nedenden bahsetmek mümkündür. Kart sahipleri borçlarını ödemedikleri takdirde kartları kullanıma kapatılır. Bundan haberdar olmayan kişiler, kartlarını kullanabileceklerini düşünerek alışveriş yapmaya çalışır. 

Sistem tarafından tüketicinin alışveriş yapması engelleneceği için hata kodu ortaya çıkar. Hata kodlarının farklı nedenleri de olabilir.

1- Limit Yetersizliği

Limit yetersizliği durumunda, kartınızı alışveriş için kullanmanız mümkün değildir. Her kredi kartının belirli bir limiti vardır. Toplam yapılan harcama, para çekme, fatura ödeme gibi işlemlerin tutarı limiti aşamaz. Bu nedenle harcama tutarı toplam limite ulaşıldığında kartınızı kullanma şansınız yoktur.

Limit yetersizliği durumunda internet ve mobil bankacılığı kullanarak limit artırım talebinde bulunabilirsiniz. Limit artırım için istediğiniz tutarı özgürce belirleme şansınız vardır. Banka uygun görmesi halinde size talep ettiğiniz limiti verir. 

Limit yetersizliği durumunda borcunuzu ödedikten sonra harcama yapmayı da tercih edebilirsiniz. Hesap kesim tarihinde o ay için geçerli olan borcunuzu ödediğinizde, kartınız tekrar kullanıma açılır. Bu sayede tekrar online alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz. Limit yetersizliği kodu 51’dir. 

2- Kart Numarası Hatası

Kart numarası hatası en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Kart numarası, kredi kartının ön ya da arka yüzünde yer alan 16 haneli sayıdır. Bu sayıya sanal POS ödemelerinde ihtiyaç vardır

Kart numarasını hatalı olarak girdiğiniz takdirde işlem onaylanmaz. Diğer bilgilerde bir hata yoksa genellikle kart numarasında bir yanlışlık olabilir. Numarayı kontrol ederek doğrusunu girebilirsiniz. Kart numarası hata kodu 14’tür. 

3- Kullanım Süresi Dolan Kart

Her kartın belirli bir kullanım süresi vardır. Son kullanma tarihi olarak belirtilen bu süreye ilişkin bilgiler kart üzerinde yer alır. Son kullanma tarihi kartların üzerinde ay ve yıl olarak belirtilir. 

Kullanım süresi dolan bir kartınız varsa yenilemeniz gerekir. Birçok banka, son kullanma tarihi biten müşterilerinden herhangi bir talep almadan kartlarını gönderir. Bankanız kartınızı göndermediyse müşteri hizmetlerinden konuyla ilgili talepte bulunabilirsiniz. Kullanım süresi dolan kartlara ilişkin hata kodu 33’dür. 

4- Blokeli Kart

Blokeli kart, banka ve kredi kartlarınızı kullanmanıza engel olan bir durumdur. Blokeler, bankaya olan borçlardan ya da kişinin şahsi borçlarından kaynaklanabilir. İflas, vergi borcu, icra gibi durumlarda kişilerin banka hesaplarına bloke konur. Bunun yanı sıra kredi kartı kullanımına da sınırlama getirilir. 

Blokenin kaldırılması için banka yetkilileri ile görüşülmelidir. Banka yetkilileri uygun görmeleri halinde blokenin kaldırılmasına karar verir. Ancak alacaklıların borç tahsilatı yapılmadan genellikle bloke kaldırılmaz. Bu nedenle ilk önce borcunuzu kapatmanızda fayda vardır. 05, blokeli kartlar için kullanılan hata kodudur. 

5- Bankanın Onay Vermemesi

Bankanın onay vermemesi, hata kodu alınmasına neden olabilir. Banka çeşitli sebeplerle işleme onay vermeyebilir. Örneğin, kartınız internet işlemlerine kapalıysa onay almanız mümkün değildir. Bunun yanı sıra herhangi bir kısıt olması da onay almanıza engel olur. Bankanın onay vermemesi durumunda hata kodu 01’dir. 

6- Banka Yanıt Hatası

91 kodlu hata, banka yanıt hatasıdır. Bankaların sistemlerinde yaşanan sorunlardan kaynaklanan durumlarda hata kodu verilir. Bazen kartla ödeme için her şey doğru yapılsa da bankadan cevap alınamayabilir. İşlem yoğunluğunun fazla olması, sistemsel arızalar buna neden olabilir. 

7- Sistem Hatası

Sistem hatası, bankaların kendi sistemlerinde onarım çalışması ya da arıza olması durumunda ortaya çıkabilir. Sistemsel hatalar genellikle geçicidir ve kısa sürede düzelir. Bu nedenle kısa süre sonra tekrar sipariş vermeyi deneyebilirsiniz. Sistem hatası kodu 99’dur. 

8- Şifre Deneme Sayısının Geçilmesi

Şifre deneme sayısının geçilmesi, şifre ile ödeme yapılan yerler için söz konusudur. Şifre deneme sayısı genellikle üçtür. Bu sayıyı aştığınız takdirde sistem hata verir. Şifre deneme sayısının aşılması durumunda hata kodu 75’dir. 

Banka Sanal POS Hata Kodları Ne Anlama Gelir?

Banka sanal POS hata kodlarının anlamı genelde aynıdır. Tüm bankalarda hatalar genellikle aynı kodlarla gösterilir. Bu sayede hem tüketiciler hem de e-ticaret sitesi sahipleri sorunun neden kaynaklandığını kolayca anlayabilir. 

Hata Kodu Açıklama
01 İşlem onayının banka tarafından verilmemesi
02 Tam olarak anlaşılamayan bir nedenden dolayı bankanın onay vermemesi
04 Blokeli kart
05 Kredi kartı blokesi
08 Kartı kullanan kişinin kimlik bilgileri denetlenmelidir.
12 Tanımlanmayan işlem
13 Hatalı belirlenen tutar
14 Hatalı kart numarası
16 Tanımlanmayan kart
30 Format hatası
33 Kullanım süresi dolan kart
41 Kayıp olarak bildirilen kartla işlem yapılması
43 Çalıntı olarak ihbar edilen kartla işlem yapılması
51 Kartın limitinin yeterli olmaması
54 Karta ilişkin vade tarihinin bitmesi
62 Kartta kısıtlama bulunması
65 Ay içerisindeki kullanım süresi biten kart
75 Şifre deneme için belirlenen sınıra ulaşılması
91 Bankadan yanıt alınamaması
99 Sistemde meydana gelen hatalar

Yukarıdaki tabloda yer alan kodların her banka için geçerli olduğu söylenebilir. Hata kodları genellikle açıklamasıyla beraber verilir. Bu sayede tüketiciler, hatanın neden kaynaklandığını kolayca anlayabilir. Açıklama verilmemesi durumunda yukarıdaki tabloya göre değerlendirme yapılabilir. 

Garanti Bankası Sanal POS Hata Kodları

Garanti Bankası sanal POS hata kodları arasında diğer bankalara göre farklı seçenekler vardır. Hata kodları oldukça geniş kapsamlıdır. Bu kodları akılda tutmak zor olduğu için gerekli durumlarda aşağıdaki tabloya bakılabilir. Tabloda kodların bir kısmı yer alır. 

1 Provizyon için bankaya başvurulması gerekir.
2 VISA kartlar için bankadan provizyon alınmalıdır. 
3 İş yerlerine ilişkin kategori kodlarında hata söz konusudur.
4 Çalıntı, kayıp gibi sebeplerle karta el konulması gerekir. 
5 İşlemin onaylanmadığını belirten koddur.
6 İşlemin kabul edilmediğini belirtir. 
7 Karta el konulmasını gerektirecek bir durum vardır. 
8 Kart kullanıcısının kimliği denetlenmelidir.
9 Kart yenilenmesine rağmen eski kartla işlem yapılmaya çalışılmaktadır. Yeni kart talep edilmelidir.
11 İşlem tamamlandı kodudur.
12 İşlemin geçersiz olduğunu belirtir.
13 Tutarın geçersiz olduğunu belirtir.
14 Kart numarasında hata olduğunu belirtir.
15 Bankanın bulunamadığını belirtir.
16 Bakiyenin yetersiz olduğunu gösterir. 
17 İşlemin iptal edildiğini gösterir. 
18 Kartın kapalı olduğunu belirtir.

Yukarıdaki tabloda Garanti Bankasına ilişkin kodlar belirtilmiştir. Bu kodların yanı sıra çok sayıda farklı kod da vardır. Sanal POSla ödeme yaparken hata koduyla karşılaşmanız durumunda Garanti Bankası yetkilileri ile iletişime geçebilirsiniz. 

Garanti Bankası ile hata kodu problemini çözerek bankanın sunduğu avantajlardan yararlanmaya devam edebilirsiniz. Bankanın çok sayıda kredi kartı vardır. Aynı zamanda puan ayrıcalıkları sayesinde daha avantajlı bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. 

Ziraat Bankası Sanal POS Hata Kodları

Ziraat Bankası hata kodları yukarıdaki tabloda gösterildiği şekildedir. Bu noktada Ziraat Bankası ve diğer bankalar için farklı kodlardan da bahsedilebilir. Kod 18’in devamında yer alan sayıların nasıl tanımlanacağı, aşağıda yer alan tabloda gösterilmiştir. 

19 Tekrar provizyon alınmalıdır.
21 İşlemin iptal edilemediğini belirtir.
25 Verilen bilgilerin bulunamadığını gösterir.
28 Dosyanın servis dışı olduğunu gösterir.
29 İptalin yapılamadığı anlamına gelir.
30 Format hatası
32 Kısmen gerçekleştirilen işlem
33 Süresi dolan kart
34 Çalıntı olması muhtemel kart
36 Kısıtlı kart
37 Banka güvenliğinin aranması gerekir.
38 Şifre girişi için tanınan hakkın dolması
39 Tanımlanamayan hesap
41 Kayıp kartla işlem yapılması
43 Çalıntı kartla işlem yapılması

Tablolarda verilen kodlar hem Ziraat Bankası hem de diğerleri için söz konusu olabilir. Bankanızdan konuyla ilgili daha kapsamlı şekilde bilgi almanız mümkündür. 

İş Bankası Sanal POS Hata Kodları

İş Bankası sanal POS hata kodları ile ödemelerin neden yapılamadığı anlaşılabilir. Bunun için hangi kodun ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Tabloda İş Bankasının hata kodları verilmiştir. 

51 Hesabın müsait olmadığını belirtir.
52 Çek hesabının tanımsız olduğunu ifade eder.
53 Hesabın tanımlı olmadığını gösterir.
54 Kartın vadesinin dolduğunu belirtir.
55 Şifrenin hatalı olduğunu gösterir.
56 Kartın mevcut olmadığını, kapatıldığını ya da iptal olduğunu gösterir.
57 Kart sahibinin işlem için yetkili olmadığını belirtir.
58 İşlemin yapılmasına engel bir durum olduğunu gösterir.
61 Para çekme için belirlenen tutarın aşıldığını belirtir.
62 Kartın ülkeye göre kısıtlandığını gösterir. 
63 İşlem yetkisinde sınırlama söz konusudur. 
65 Gün içerisinde yapılacak işlem sayısında sınıra ulaşılmış
68 Bankadan cevap alınamıyor.
75 Şifre girmek için belirlenen üst sınıra ulaşılmış.
76 Şifre hatası

Kodların anlamını bildiğiniz takdirde sorunun çözümü için gerekli işlemleri kolayca yapabilirsiniz. 

Akbank Sanal POS Hata Kodları

Akbank sanal POS hata kodları,kurumun sanal POSuyla yapılacak ödemelerde söz konusu olabilir. Bu kodlarla karşılaşan kişiler, kodun türüne göre internet bankacılığından gereken düzeltmeleri yapabilir. Bunun yanı sıra müşteri hizmetlerinden de konuyla ilgili bilgi alınabilir. 

77 Alınan bilginin orijinal işlem ile uyumlu olmadığını belirtir.
78 Bakiyenin yeterli olmadığını ifade eder.
80 Tarih hatası vardır.
81 Hata şifrelemeden kaynaklanır.
82 CVV kodu hatası
83 Şifrenin doğrulanamadığını bildirir.
85 Hesabın doğrulandığını gösterir.
86 Şifre doğrulama hatası
88 Şifrelemeye ilişkin problem
89 Kimlik doğrulama hatası
90 Gün sonundaki işlemlerin yapıldığını gösterir.
91 Banka ulaşım hatası
92 Yönlendirme hatası
93 Hukuki bir sebeple işlem onaylanmadı. 
94 Yinelenen işlem
95 İptal-ret
96 Sistemsel sorun

Yapı Kredi Bankası Sanal POS Hata Kodları

Yapı Kredi Bankası sanal POS hata kodları hem fiziksel POSlarda hem sanal POSlarda ortaya çıkabilir. Yapı Kredi Bankasına özel kodlara ilişkin detaylar tabloda verilmiştir.

Kod Kod Nedeni Detay
95 Onaylanmayan işlem Kart bilgilerinde hata olabilir. Kartların günlük işlem sınırı aşılmış olabilir. 
100 Bankaya Ulaşma Sorunu Anlık sistemsel sorunlar
110 Yetersiz Bakiye Bakiye artırımı yapılmalıdır.
173 Onaylanmayan işlem Kart, internet işlemlerine kapalı olabilir.
217 Karta El Konulmalıdır Çalıntı kart
220 Tutar geçersizliği Kredi kartından ödeme yapılması için işlem tutarı en az 1 TL olmalıdır. 
225 Kart numarası hatası Kart numarası doğru şekilde girilmelidir.
229 İşlem geçersizliği Banka ile görüşülmesi gerekir.
277 Banka aranmalıdır. Para çekme sınırı geçilmiş olabilir.
291 İş yeri statüsüne ilişkin problem İş yerinin üyeliği geçerli değil
360 Banka aranmalıdır. Kartla işlem yapılmasına izin yoktur.
876 İşlem yapılamadı Kart bilgisi, limit aşımı

Sanal POS Hata Kodlarının Çözümü İçin Ne Yapmalıyım?

Sanal POS hata kodlarının çözümü, kod numarasına göre değişiklik gösterir. Hata kodlarından sorunun kaynağını anlamak mümkündür. Verilen kod bilgisine göre şu işlemler yapılabilir:

  • Bakiyenin yetersiz olması durumunda bankaya limit artırım talebinde bulunulabilir.
  • Kartta bilginiz dışında bir bloke varsa bankanızla görüşebilirsiniz. 
  • Kartın kullanım süresinin dolması halinde bankanızdan yeni kart talebinde bulunabilirsiniz. 
  • Kayıp ve çalıntı kart kullanımı durumunda bankalara otomatik olarak bildirim yapılır.
  • Sistem arızaları geçicidir ve genellikle kısa sürede düzeleceği için herhangi bir işlem yapmaya gerek yoktur.

Sanal POS hata kodları,  bazen e-ticaret sitesi ile de alakalı olabilir. E-ticaret sitesinin altyapısında meydana gelen bir sorun, bankanın sistemine ulaşılmasını engeller. Bu nedenle e-ticaret sitesi sahipleri, altyapı sorunlarını her zaman kontrol altında tutmalı ve gerekli önlemleri almalıdır. 

PayTR Sanal POS Hata Kodları

PayTR sanal POS hata kodları, kartlardan meydana gelen hatalardan kaynaklanır. Aynı zamanda bankaların sistemsel hataları da söz konusu olabilir. PayTR entegrasyonunu kolay bir şekilde yaparak e-ticaret sitesinde güvenli bir şekilde ödeme alabilirsiniz. PayTR sanal POS hata kodları ortaya çıktığında, kredi kartının bağlı olduğu banka ile iletişime geçmelisiniz. 

PayTR sanal POS her zaman için en güvenilir ödeme yöntemlerinden biridir. PayTR ile tüm kredi kartları ile ödeme almak mümkündür. Böylece e-ticaret sitenizde sadece PayTR’yi kullanarak farklı kartlardan ödeme alabilirsiniz. 

Sanal POS hata kodlarının PayTR ile bir ilişkisi olmadığı için sorunu bankanızla çözmelisiniz. Bu sayede hem tüketiciler hem de satıcılar PayTR avantajlarından kesintisiz şekilde yararlanmaya devam edebilir. 

Sanal POS Hata Kodlarını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Sanal POS hata kodlarını önlemek için tüketicilerin gerekli dikkati göstermesi önemlidir. Tüketiciler, kredi kartı bilgilerini başkalarıyla paylaşmamalıdır. Bunun yanı sıra kartların son kullanma tarihleri de takip edilmelidir. 

Tarihi geçen kartlar vakit kaybetmeden yenilenmelidir. İnternet ve mobil bankacılık kullanılarak bakiye kontrolü de yapılabilir. Bakiye kontrolünde alışveriş için yeterli tutarın kartta bulunup bulunmadığı incelenir. 

Kredi kartlarının borcunun ödenmemesi halinde bloke gibi durumlar söz konusu olabilir. Aynı zamanda kartınızı kullanmanıza engel olan farklı durumlar da vardır. Bu nedenle borçlarınızı düzenli ödemeli ve düzenli olarak bankacılık hareketlerinizi izlemelisiniz. 

Sıkça Sorulan Sorular

Sanal POS hatası nedir?

Sanal POS hatası, çeşitli sebeplerle ödeme yapılamaması anlamına gelir. 

Ziraat Bankası hata kodu ne demek?

Ziraat Bankası sanal POSu ile yapılacak ödemelerde hata alınması anlamına gelir. 

91 hata kodu nedir?

91 banka ulaşım hatası anlamına gelen bir koddur. 

Hata kodu 1’in anlamı nedir?

Hata kodu 1, bankadan provizyon alınması gerektiğini belirtir. 

Banka kartı neden ret verir?

Banka kartı, kart bilgilerinden ya da banka sisteminden kaynaklanan nedenlerle hata verebilir. 

Hata kodu durumunda ne yapmak gerekir?

Hata kodu olması durumunda banka ile iletişime geçilmelidir.