Çevrimiçi Pazar Yeri Nasıl Kurulur ve Avantajları Nedir?

Online pazar yerleri, birden çok e-tüccarın ürün ve servislerine ev sahipliği yapan e-ticaret çarşılarıdır. Amazon, eBay, Etsy ve Airbnb gibi dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden bazıları, yapıları itibarıyla birer çevrimiçi pazar yeridir. Peki, dünyanın gerçekten de sizin pazar yerinize ihtiyacı var mı? Dahası, kendi pazar yerinizi kurmak için neler yapmalısınız?

Geleneksel e-ticaret siteleri, tek bir satıcıya ait ürün kataloğunu satışa sunarken, çevrimiçi pazar yerleri ise birçok e-tüccara ev sahipliği yaparak çok daha geniş ürün kataloglarına sahiptir. Bu da daha fazla ziyaretçinin ilgisini çeker. Pazar yerlerinin en büyük avantajlarından bir tanesi yarattıkları yüksek trafiktir ve bünyesinde satış yapan e-tüccarların ürünlerine daha fazla görünürlük sağlarlar.

Son yıllarda çevrimiçi pazar yerlerinin popülerliğini artıran birkaç yeni akım ortaya çıktı. Bunların başında, müşterilerin çevrimiçi pazar yerlerine onları sahtekarlığa karşı koruyacaklarına dair güvenmeleri geliyor.

İkinci sebep ise bu platformların e-tüccarlara bir köşede bekleyen ürün ve hizmetleri satarak, daha büyük bir kitleye ulaştırarak gelir elde etme şansı sunması. Son olarak ise kimi senaryolarda pazar yerinin etrafında buluşan kitlenin, söz konusu niş pazarı desteklemek için kolektif bir çaba paylaşması gösterilebilir. Örneğin Etsy’de satış yapan ve alışveriş yapan kişiler, el yapımı ürünlerin ve bu ürünleri yaratan sanatçıların desteklenmesi gerektiği konusunda hemfikirdir.

Bir Pazar Yeri Neden Kurulur?

Pazar yeri kurmanın ilk amacı, e-tüccarlara ürün ve hizmetlerini daha büyük bir kitleye ulaştırma şansı tanımaktır. Müşteriler de aynı zamanda bunlara daha kolay ulaşım sağlarlar. Bir pazar yeri kurarak, kullanıcılara ürün, hizmet alabilecekleri, kiralayabilecekleri, satabilecekleri bir platform sunarsınız. Bu ürünleri daha iyi fiyat, kalite ve güvenle satmak ise bir pazar yerini rakiplerinden ayrıştıran etkendir.

Pazar yerleri, herhangi bir ürün stoku olmaksızın başlatılabilir. Bu açıdan büyük sermayeleri olmayan girişimcilere cazip görünürler. Çevrimiçi pazar yerleri, dijital stoklarını bünyesinde satış yapan tüccarlar sayesinde oluştururlar. Pazar yerleri, niş bir sektöre ait ürün ve hizmetleri bir araya getirme amacı güderek başarılı olabilir. Bunları fiziksel mağazaların kapsamı dışında rekabetçi fiyatlarla ve güvenilir bir süreçle bezemek ise başarıyı getirir.

Çevrimiçi Pazar Yeri Nasıl Kurulur?

Öncelikle, çevrimiçi pazar yerinizin başarısı, kısmi olarak da olsa onu oluşturmak için kullandığınız çevrimiçi platforma bağlıdır. Neyse ki, gelinen son noktada bir pazar yeri kurmak için web geliştiricileri ve tasarımcılar çalıştırmak bir mecburiyet olmaktan çıkmış durumda.

Günümüzün en iyi çevrimiçi pazar yeri oluşturma platformlarının başında Sharetribe gösterilebilir. Güvenilir, kullanıcı dostu ve uygun maliyetli bir çözüm olan bu yazılım, girişimcilere kendi iyi tasarlanmış pazar yerlerini başlatma şansı tanıyor.

Geleneksel yöntemlerle bir pazar yeri kurmak isterseniz, bir web geliştirici ekibine ve on binlerce lira sermayeye ihtiyaç duyarsınız. Sharetribe gibi araçlar ise çok daha düşük maliyetle ve çok daha hızlı şekilde pazar yerinizin kapılarını açmanıza olanak tanıyor.

Başarılı pazar yerlerinin ortak noktası, spesifik bir nişe dair ürün ve servisleri satan ve alan kişileri bir araya getirmesidir. Bir diğer deyişle, pazar yerinizi oluşturmadan önce, platformunuzun hangi alana odaklanacağını seçmeniz gerekiyor. Yolun hemen başında vereceğiniz bu kadar, pazar yerinizde ne satılacağı, kimin tarafından satılacağı ve kimin oradan alışveriş yapacağını tayin etmesi bakımından uzun vadeli başarınıza doğrudan etkide bulunur.